UPOZORENJA

Ukidanje ograničenja može dovesti do ubojitog oživljavanja bolesti

Predlažemo da se to radi postepeno i da se uzme u obzir najmanje četiri do pet važnih faktora, kaže Olšavski

Olšavski: Bitno je da se svi rizici kontroliraju. Arhiv

Avaz.ba

27.4.2020

Stav Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u vezi s mjerama prevencije širenja koronavirusa je da prebrzo ukidanje ograničenja može dovesti do ubojitog oživljavanja bolesti, izjavio je direktor WHO-a u BiH Viktor Olšavski (Victor Olsavszky). 


Preventivne mjere

- Zato predlažemo da se to radi postepeno i da se uzme u obzir najmanje četiri do pet važnih faktora. Prvi bi bio da je prijenos kontroliran, a drugi da ima dovoljno dostupnih javnih zdravstvenih i usluga opće medicine - naveo je Olšavski za Radio Slobodna Evropa.

Prema njegovim riječima, treći faktor bio bi da nema rizika od izbijanja epidemije u posebnim uvjetima, poput ustanova za dugotrajno zbrinjavanje, te da su ti rizici svedeni na minimum. 

- I pod četiri, da se preventivne mjere trebaju implementirati na radnim mjestima, školama i drugim mjestima gdje ljudi obično idu. Znači, bitno je da se svi ti rizici moraju kontrolirati. I posljednje, što je vrlo bitno, jeste da su zajednice svjesne kada su uključene u ovu takozvanu tranziciju, ne zovemo je kraj, nego tranzicija - pojasnio je on.


Ni veoma uspješni zdravstveni sistemi nisu pripremljeni na ovakvu pandemiju. Ilustracija

Naglasio je da vakcinu protiv koronavirusa razvija oko 60 kandidata širom svijeta i da u WHO-u očekuju prve rezultate u nekoliko narednih sedmica, nakon čega bi se trebalo znati koja bi bila najprikladniji kandidat.

Na pitanje da li je svijet trenutno u fazi kada se kupuje vrijeme da se osposobe zdravstveni sistemi, Olšavski je rekao da neke zemlje jesu. 

- I rekao bih da je među njima BiH, jer što se nadamo s ovim preduzetim mjerama može se desiti ono što mi zovemo "poravnanje krivulje". Visoki brojevi Covid-19 slučajeva, posebno kritičnih, neće se pojavljivati u kratkom periodu. To znači da neće stavljati veliki pritisak na bolnice i na cijeli zdravstveni sistem. To daje vladama malo vremena da se pripreme - naglasio je on.


Povećanje zdravstvene radne snage

Ali izvan pandemije, dodao je Olšavski, ovo daje svima odličnu lekciju da i veoma uspješni zdravstveni sistemi, kao Francuska, Italija, SAD nisu pripremljeni na ovakvu pandemiju.

- Zato za budućnost vlade trebaju promisliti kako da se pripreme bolje što se tiče zdravstvenog sistema, kao i cjelokupne zdravstvene radne snage, čak i za povećanjem radne snage u zdravstvu - smatra Olšavski.  

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.