DRAŠKO AĆIMOVIĆ

Ovo nije samo predizborna igra, vlast u Republici Srpskoj ide do kraja, na sve ili ništa

Doći će i do malog rasta BDP od nekih 4 posto što je najmanje ne samo u regionu već i na najmanju osnovicu BDP po glavi stanovnika nešto što je daleko od optimizma

Draško Ačimović. arhiv

E. T. / Buka

30.12.2021

Zakonom o lijekovima koji je potpisala predsjednica Republike Srpske, a upozoreni su od EU i međunarodne zajednice da to nipošto ne urade, označava da vlast ide do kraja na sve ili ništa sa velikim ulozima. Neće se stati na ovome i za očekivati je, kao što je najavljeno da se početkom januara nastavi prvo sa zakonom o VSTV, a onda i drugim. Mislim da se jako varaju oni koji misle da je ovo samo predizborna igra. Kazao je ovo u intervjuu za Buku Draško Aćimović, politički i ekonomski analitičar. 

- Bh. ekonomija je samo zahvaljujući izvanredno vrijednim građanima izbjegla potpuni kolaps i uspjela je da se stabilizuje u oblastima koje su nosioci privrede, a to su mikro preduzeća do 9 zaposlenih koji čine 72,8 posto BDP BiH. Doći će i do malog rasta BDP od nekih 4 posto što je najmanje ne samo u regionu već i na najmanju osnovicu BDP po glavi stanovnika nešto što je daleko od optimizma. 


Vlast je odabrala put nastavka zaduživanja

Vlast je na svim nivoima, i državnom i entitetskom pokazala je potpuno odsustvo empatije i u periodu najvećeg stradanja građana od rata do danas, kovid pandemija, izvršena je najveća korupcija i kriminal u historiji BiH. Ogromna sredstva koje je BiH dobila za pomoć u pandemiji su otuđena i vode se sudski procesi, a mnogi će se tek pokrenuti. Ako analiziramo šta je trebalo uraditi onda se moramo pozvati na katastrofalni Savjet ministara koji nije napravio ni osnovno, što su uradile mnoge zemlje, a to je da u saradnji sa MMF i drugim kreditorima restrukturiraju stare kredite na nivou države i da se uz reforme jedan dio dugova i otpiše. Samo usvajanjem i naravno sprovođenjem zakona o javnim nabavkama, bila bi otvorena vrata ne samo za EU i kandidatski status, kao i za otpis dugova, a i za veliko smanjenje korupcije.

Vlast je odabrala put nastavka zaduživanja, neusvajanja zakona, blokade EU puta i nastavka korupcije i kriminala. Vlast na svim nivoima je i najveći krivac da se nije aktivirala međuentitetska ekonomska saradnja i time podigao rast ekonomskih parametara. Ono čime se hvale je porast uvoza za 22 posto , a to u slobodnom prevodu označava da, ako smo imali uvoz ulja za 1 evro, sada je poskupilo u nabavi na 1,22. To je taj rast kojim se hvale, a koji je izazvao i povećanje cijena u maloprodaji. Takođe izvoz koji je porastao za 33 posto je vezan najviše za sirovine - kaže Aćimović.

Aćimović je komentirao i najavljeno poskupljenje električne energije struje.

- Situacija oko električne energije je opet kao i sve ostalo u ekonomiji BiH vezano u osnovi za dva faktora. Jedan je korupcija, a drugi nedostatak osnovnog ekonomskog elementa, a to je planiranje. Ekonomsko planiranje i korupcija izazivaju ovaj rast električne energije. BiH ima višak električne energije koji se izvozi i vlast se hvali da je rast izvoza baš tih 33 posto koliko je izvoz vezan za električnu energiju, a sada zanemaruju da imaju rast uvoza jer tu istu struju uvoze daleko skuplje.

Da se samo uradilo strateško ekonomsko planiranje i na početku godine izračunale količine neophodne u zimskom periodu, onda bi se jedan dio električne energije pojednostavljeno rečeno, "iznajmio" sa klauzulom povrata u mjesecima kada je povećana potrošnja i postoji neophodnost za njom. Ne bi se prodavalo kada je jeftino, a kupovalo sada kada je skupo. Ono što je vrhunac cinizma je izgovor da će električna energija poskupiti samo za privredu, a neće za domaćinstva. Naravno da kada povećate cijenu privredi, ona će je ukalkulisati u proizvode koje će građani plaćati skuplje - dodaje Aćimović.

Kazao je i da vlast pokušava predstaviti uljepšanu sliku.

- Jedan je enormnim kreditima koji su, preko plata u javnoj administraciji završili u potrošnji i time je vještački povećana ista. Drugo je infrastrukturnim radovima, gdje su cijene "prenaduvane" što pokazuje rast BDP, a u suštini je ogromna korupciona provalija koja će tek pokazati svu svoju tragediju.

Treće je da većina kreditnih dugova dolazi na naplatu tek poslije izbora 2022. što će 2023., ako se ne postave ekspertske vlade i uspostavi red u finansijama dovesti do niza refleksija na penzije, zdravstvo, policiju i sve one korisnike budžeta kojima je za sada na kratko kupljen socijalni mir. Bankrot penzionih fondova u Republici Srpskoj, a sada i u Federaciji i prelazak na budžet označava da niko nema sigurna sredstva za penzije. Hitno se trebaju u 2022. napraviti velike reforme u penzionom, zdravstvenom i drugim segmentima da bi se izbjegao slom sistema - ističe on.


Paramilitantni krugovi

Govoreći o političkoj situaciji u BiH, Aćimović je kazao da je BiH ponovo na listi visokorizičnih zemalja.

- U koje se ne samo ne treba investirati već će uskoro vjerovatno biti i zabrane putovanja za građane kao što su USA uvele prije par dana za putovanja u Ukrajinu. Ono što je najčešće pitanje većine ljudi u BiH, da li će biti rata, nema odgovora jer incident koji može biti izazvan od strane kriminalnih ili paramiltatnih krugova, može povući nesagledive posljedice. U BIH ima jako puno sakrivenog oružaj iz prošlog rata, namjenska industrija BiH radi punim kapacitetima, a narod koji je do te mjere osiromašen i ponižen je doveden u poziciju da nema više šta da izgubi. Kompletnu odgovornost za sve što se dešava i što će se dešavati imaju političari poznati kao "konstitutivni davaoci tuđe krvi" koji vladaju na strahu ,mržnji i nesreći već 20 godina. Pređene su crvene linije i svi znaju da povratka na staro više nema tako da vrijeme koje je pred nama nosi neizvjesnost i pesimizam - rekao je između ostalog Aćimović. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.