POTPREDSJEDNICA EPP-A

Zovko u Evropskom parlamentu pozvala na dodjeljivanje kandidatskog statusa BiH

Proširenje je pitanje mira i stabilnosti za granice, za države članice, za evropske građane i za zemlje koje žele u Evropsku uniju, istakla je

Zovko: Ideja o proširenju na zapadnom Balkanu krenula nakon rata. Emica Elvedji / Pixsell

E. Ć.

31.5.2022

Potpredsjednica Kluba zastupnika EPP-a u Evropskom parlamentu Željana Zovko pozvala je da se Bosni i Hercegovini dodijeli kandidacijski status, kao i na veći napredak u agendi proširenja EU te usvajanje bezviznog režima za Kosovo.

Zovko je to izjavila na marginama Kongresa EPP-a u Roterdamu u panel raspravi o politici proširenja EU-a, u organizaciji Centra za evropske studije "Wilfried Martens".



Pitanje mira i sigurnosti

Zovko je raspravljala o politici proširenja Evropske unije i mogućim posljedicama za proces pridruživanja EU nakon ruske invazije na Ukrajinu. Dok se politika proširenja godinama uglavnom fokusirala na zapadni Balkan, nedavno podnošenje zahtjeva Ukrajine, Gruzije i Moldavije za članstvo u EU podignule su proces proširenja visoko na politički dnevni red EU-a, saopćeno je iz njenog ureda.

U panel raspravi, sudionici su raspravljali o političkoj spremnosti EU-a za prihvaćanje novih članica te o tome kako bi budućnost Evrope mogla izgledati.

Zovko je navela da je na zapadnom Balkanu ideja o proširenju krenula nakon rata, i to kao pitanje mira i sigurnosti, dodavši kako trenutno proširenje prolazi kroz krizu koja je izazvala zastoj u procesu.

Opasan rat na istoku Evrope

Zovko je spomenula i kako su je tijekom nedavne misije Odbora za vanjske poslove u Albaniji i Crnoj Gori građani upitali što se događa u Evropskoj uniji.

- Slučaj Ukrajine osnažio je volju građana za ulazak u Evropsku uniju. Prije godinu dana nismo mogli voditi iste rasprave o proširenju kao danas. Sada se moramo zapitati hoćemo li prvo davati obećanja ili čekati na stvarne promjene u onim državama koje žele postati članice Evropske unije - upozorila je Zovko, dodavši da je procedura pristupanja složena i da zahtijeva veliki politički angažman.

Zovko je nastavila svoje izlaganje naglasivši da zapadni Balkan više ne može čekati ulazak u EU, jer je to pitanje mira i sigurnosti, slično kao u slučaju Ukrajine.

- Koliko je opasan rat na istoku Evrope, toliko i situacija na zapadnom Balkanu predstavlja veliku prijetnju jugoistočnim granicama Evropske unije. Proširenje je pitanje mira i stabilnosti za granice, za države članice, za evropske građane i za zemlje koje žele u Evropsku uniju - navela je Zovko.

Dodala je kako europski krug bez ovih država koje teže članstvu nije potpun, navodi se u priopćenju

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.