MUP RS izdao je saopćenje u vezi sa sinoćnjim incidentom u diskoteci Enigma na Palama i optužbama da su policajci brutalno maltretirali više od 40 ljudi u diskoteci.
O svemu se prethodno oglasio i načelnik Pala Dejan Kojić, kazavši da su ga zvali brojni uznemireni građani, a posebno roditelji, te je postavio pitanje da li je Specijalna jedinica MUP RS koristila prekomjernu i nepotrebnu silu nad posjetiocima koncerta u diskoteci.
Iz policije su naveli da su službenici MUP RS sinoć kontrolisali jedan ugostiteljski objekt na Palama, s ciljem provjere zakonitosti organizovanja osiguranja koncerta i osoba angažovanih na tim poslovima.
Kontrolom je, kako ističu, utvrđeno da je na poslovima osiguranja bilo angažovano devet osoba koje nisu posjedovale zakonom propisana ovlaštenja za obavljanje ovih poslova.
- Zbog prekršaja iz člana 20. Zakona o osiguranju osoba i imovine i privatnim detektivskim djelatnostima Republike Srpske, navedenim osobama izdati su prekršajni nalozi, koje su prihvatili - saopćila je policija.
Narušavanje javnog reda i mira
Tokom postupanja policijskih službenika došlo je, kako dodaju, do narušavanja javnog reda i mira, jer se više osoba oglušilo o zakonito izdata naređenja i upozorenja policije i svojim ponašanjem ometala obavljanje službenih radnji.
- Po odobrenju sudije za prethodni postupak Osnovnog suda u Sokocu, u Policijskoj stanici Pale za 22 osobe izdati su prekršajni nalozi zbog prekršaja iz člana 24. Zakona o javnom redu i miru – ometanje službenih osoba, privrednih društava i drugih pravnih osoba u vršenju javnih ovlaštenja. Sve osobe prihvatile su odgovornost za počinjeni prekršaj - naglašavaju iz policije.
Podsjetimo, jedna od optužbi glasila je i da su građani, navodno, prisiljeni da potpisuju prekršajne naloge uz prijetnje da će im biti određen pritvor ako to ne urade.
Još se ne zna ko je vlasnik objekta
- S obzirom na to da se još utvrđuje ko je vlasnik objekta, a ko organizator navedenog koncerta, prema njima će također biti preduzete zakonom propisane sankcije. Ističemo da među osobama kojima su izdati prekršajni nalozi nije bilo maloljetnih, kao i da policijski službenici tokom preduzimanja službenih mjera i radnji nisu upotrebljavali sredstva sile, kako to tvrde određeni pripadnici političkih partija na Palama. Naše navode može da potvrdi i nekoliko stotina gostiju koji su se zatekli na navedenom događaju - tvrde iz MUP RS.
Poručuju da će i u narednom periodu nastaviti sa pojačanim kontrolama javnih okupljanja i dosljednom primjenom zakona, s ciljem zaštite sigurnosti svih građana i očuvanja javnog reda i mira.
Istovremeno, pozivaju vlasnike ugostiteljskih objekata i organizatore koncerata i drugih javnih događaja da poštuju zakonske obaveze, posebno kada je riječ o angažovanju ovlaštenih osoba za poslove osiguranja. Odgovornim postupanjem organizatora stvaraju se uslovi da sva javna okupljanja proteknu sigurno, bez incidenata i u interesu svih građana, dodaje se u saopćenju MUP-a RS.
