Na području Trebinja još traje velika akcija gašenja požara koji prijeti kućama u nekoliko sela, a požarna linija je duga 30 kilometara. Zbog duge požarne linije, iako već iscrpljeni, vatrogasci djeluju danonoćno kako bi spriječili ugrožavanje kuća i puteva.
Jak vjetar
Magistralni put na ovom području je bio zatvoren za saobraćaj, ali je nakon intervencije vatrogasaca ponovo normalizovan.
- Tokom noći su branjena sela Trebijovi i Aljetići, a požar se sada širi prema selu Grkavci. Drugi kraj požara je otišao na Jasen, a sinoć smo na putu sprečavali njegov prelazak prema Gorici. Gašenje je otežavao jak vjetar. Ekipe su trenutno na terenu i brane Aljetiće i Jasen. Međutim, ima naznaka da će situacija biti bolja - potvrđeno je za portal Avaz.ba iz Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje.
Danko Vuković, komandir TVJ Trebinje kazao je da više ne znaju gdje gori, jer stalno dolazi do novih požara, gdje moraju da šalju jedan dio ljudstva, što otežava gašenje na najugroženijem području.
Vatrogasne ekipe, čiji pripadnici su danima na terenu, na izmaku su snaga, a očekuje se da, za sutra najavljena kiša, "pomogne" u gašenju vatre.
Trebinjske vatrogasne ekipe su danima na terenu, a pomažu im i kolege iz Lastve, Centra za gazdovanje kršom, Civilne zaštite, a i danas djeluje i helikopter Oružanih snaga BiH (OS BiH). Helikopter OS BiH sa posadom bio je angažovan jučer u operacijama gašenja požara na lokalitetu planine Leotar, a vatru su gasili u dva navrata.
Prvi put helikopterska ekipa gasila je požar u neposrednoj blizini samog radio-relejnog čvorišta Leotar te na južnim padinama Leotara kada je zbog nepovoljnih vremenskih uslova za gašenje te jakog vjetra helikopter sa posadom privremeno sletio.
Helikopter je imao 18 naleta pri čemu je izbacio oko 46.800 litara vode te potrošio 2,9 sati resursa.
Drugi put tokom jučerašnjeg dana helikopterska posada je bila angažovana u poslijepodnevnim i večernjim satima.
Uzrok požara ljudski faktor
Uspješno su lokalizovali požar neposredno oko radio-relejnog čvorišta Leotar te sa južne strane planine Leotar i spriječili požarno presjecanje putne komunikacije od Trebinja prema Leotaru.
Helikopter je u ovom slučaju imao 16 naleta pri čemu je izbacio oko 41.600 l vode. Vedra su punili s Bilećkog jezera i gradskog bazena Trebinje.
Operaciju gašenja požara nastavili su i u ranim jutarnjim satima.
Uzrok požara je ljudski faktor.
Ljekarska pomoć ukazana četvorici vatrogasaca
Požar je jučer prijetio repetitoru na Leotaru, a zbog gušenja dimom je ljekarska pomoć ukazana četvorici vatrogasaca.
Kako je potvrdio za Avaz.ba Dragan Paranos starješina Vatrogasne jedinice Lastva, oni se danas dobro osjećaju.
- Nema problema to je bilo čisto trovanje dimom i malo oči prezasićene dimom vatrogasci se već danas osjećaju bolje. Vatra je u jednom momentu sišla i zaprijetila putnoj komunikaciji Trebinje-Bileća. Put je bio zatvoren nekih dva sata. Dejstvovali su trebinjski i lastvanski vatrogasci i taj dio požarišta je za sada ugašen i stabilan. Trenutno se gasi krak koji prijeti da spusti prema selu Jasen i na tom području dejstvuje helikopter oružanih snaga, vatrogasci, Civilna zaštita čak imamo i petnastak mještana Jasena. Trenutno nema ugroženih stambenih i pomoćnih objekata - rekao je Paranos.