NERASVIJETLJEN ZLOČIN

Ubica ni nakon 11 godina nije uhapšen

Slučaj važi za jedan od najkontroverznijih u RS, jer se vjeruje da iza zločina stoji „građevinska mafija“

Vukelić ubijen u eksploziji autobombe u naselju Starčevica

Piše: O. MATAVULJ

12.11.2018

Navršilo se 11 godina od ubistva Milana Vukelića (47) iz Banje Luke, a MUP RS i Okružno javno tužilaštvo u Banjoj Luci još nisu otkrili ko je 6. novembra 2007. naručio i počinio ovaj monstruozni zločin.

Sukob s rukovodiocima

Vukelić, građevinski inžinjer, ubijen je u eksploziji autobombe u naselju Starčevica dok je svojom Ford Fiestom prolazio pored zgrade MUP-a RS i Osnovne škole „Branko Radičević“. Bomba je bila podmetnuta pod vozačevo mjesto. U automobilu su se vozili još Slava Pepinović i Tomislav Dobrnjac, koji su čudom preživjeli eksploziju, ali je Dobrnjac ostao bez obje noge.

Ubistvo Vukelića važi za jedan od najkontroverznijih slučajeva u RS, jer se vjeruje da iza zločina stoji „građevinska mafija“. O postojanju takve mafije Vukelić je otvoreno govorio prije smrti. Nadležnom tužilaštvu podnio je i desetak krivičnih prijava o nezakonitostima u Zavodu za izgradnju Banja Luka (ZIBL), u kojem je radio više od dvije decenije i obavljao nekoliko odgovornih funkcija. Bio je u sukobu s nekoliko rukovodilaca te firme.


Vukelić: Prije smrti bio izložen pritiscima

Upozoravao je da je izložen prijetnjama, da bi i sam bio privođen zbog navodnih prijetnji ljudima iz ZIBL-a. Prije smrti bio je izložen velikim pritiscima. U maju 2007. zapaljen mu je Ford na parkingu zgrade u kojoj je stanovao. U avgustu te godine u kuću njegove majke ubačen je Molotovljev koktel.

Opširna istraga

Istraga o ovom zločinu važi za jednu od najopširnijih na kojima je MUP RS radio. Utvrđeno je da je pod automobil postavljena bomba sa 800 grama TNT-a, koja je aktivirana iz daljine. Radilo se o bombi ručne izrade, koja je bila napunjena ekserima i metalnim opiljcima da bi se pojačala njena ubojitost. Koliko je eksplozija bila jaka, svjedoči i činjenica da je Vukelićevo tijelo raskomadano, dok su dijelovi tijela i automobila bili razbacani u krugu od oko 100 metara, a na obližnjim zgradama popucali su prozori.

Tokom istrage ispitano je više od 200 osoba. Među njima su Vukelićeve kolege, komšije, rukovodioci ZIBL-a, policijski inspektori, osobe iz kriminalnog miljea te „stručnjaci“ koji su imali znanja i iskustva da izrade bombu kojom je Vukelić raznesen.

Novčana nagrada

U okviru istrage o ubistvu Milana Vukelića MUP RS je svojevremeno raspisao nagradu od 100.000 KM za informaciju koja bi dovela do hapšenja odgovornih. Određenih prijava je bilo, ali informacije koje su tim putem dobivene nisu dale rezultat.

Pomoć FBI-ja

Na poligrafu je ispitano 20 osoba, ali bez rezultata. Obavljeno je na stotine vještačenja, u pomoć je pozvan američki FBI, kao i EUPM, ali ni to nije dovelo do otkrivanja ubica. Vukelićeva porodica ubijeđena je da policija zna ko stoji iza zločina.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.