LIČNOST DANA

Neviđeni skandal: Sudija Đani Sikazve dva puta prije vremena svirao kraj utakmice

Svirao kraj u 85. minuti, nastavio utakmicu, a onda opet sve okončao prije isteka devedesete

Sikazve: Ući će u anale. avaz

Piše: N. D.

13.1.2022

Dokaz da se na Afričkom kupu nacija uvijek može desiti neočekivano stigao je jučer, a u glavnoj ulozi je bio sudija Đani Sikazve (Janny Sikazwe) iz Zimbabvea.

Mali je pomalo iznenađujuće savladao Tunis (1:0), a u centru pažnje je čovjek koji će, definitivno, ući u anale sporta budući da je svirao kraj utakmice prije isteka vremena. I to ne jednom, nego - dva puta!?

Najprije u 85. minuti. Mrtav-hladan. Kao da se totalno pogubio zbog dešavanja na Limbe stadionu u Kamerunu, puhnuo je u pištaljku i označio da je utakmica gotova. Tek na signalizaciju fudbalera i članova stručnog štaba selekcije Tunisa pustio je da se lopta i dalje kotrlja.

Utakmica s dva penala i nekoliko pregleda VAR-a, crvenim kartonom, preranim prekidom i devet zamjena u drugom poluvremenu ne da se nije igrala dosta duže, već ju je sudija završio kad je na semaforu bilo 89:42.

Poludjeli su na klupi Tunisa, vikali na sudije, dok se četvrti sudija i guranjem obračunavao s Tunižanima.

Sikazve je rođen 26. maja 1979. godine u gradu Kapiri-Mpoši u Zimbabveu. Jednom je bio proglašen najboljim sudijom Afrike.