LIFESTYLE

Inžinjeri u Facebooku moraju koristiti stare i jeftine telefone

Faceebook

(B.P.)

9.12.2014

Mnogi Facebook smatraju jednom od najpoželjnijih kompanija na svijetu u kojoj vladaju odlični radni uslovi, a zaposlenicima je dostupna moderna tehnologija i najbolji telefoni i tableti.

Međutim, sigurno je da bi se mnogi iznenadili kada bi u rukama najboljih inženjera ove kompanije, umjesto iPhonea 6, Samsunga Galaxy S5, HTC-a One M8 ili nekih drugih top modela smartphonea, vidjeli Androide stare nekoliko godina ili jeftine preklopne telefone iz prošlog desetljeća i kada bi čuli kako se zaposlenici žale na spori internet, prenosi Dnevnik.hr.

Naime, u ovoj je kompanija napravljen specijalni laboratorij u kojem se koriste samo takvi jeftini modeli Androida i stari preklopni telefoni i u kojima je jako spor internet – na taj način u Facebooku žele stvoriti uvjete slične onima u ruralnoj Indiji i drugim zemljama u razvoju u kojima se ljudi koriste jeftinim telefonima i u kojima je limitirana povezanost s internetom.

U razgovoru za Time Zuckerberg je rekao kako na ovaj način žele shvatiti situaciju i uslove koji vladaju na tim područjima te vjeruje da će im to pomoći da korisnicima u zemljama u razvoju poboljšaju korištenje njegove društvene mreže.

- Morate osjetiti bol - komentarisao je šef razvoja Facebooka Javier Olivan i dodao kako je naredio brojnim zaposlenicima ove kompanije korištenje jeftinih telefona kako bi i oni shvatili kakvo je iskustvo korištenja Facebooka na tim telefonima.

Osim zaposlenika Zuckerbergove kompanije, oni su pozvali i zaposlenike drugih kompanija poput eBaya i Applea da isprobaju njihovu aplikaciju na jeftinim telefonima te Olivan kaže da u takvim uslovima ništa ne radi. Upravo je ta "bol", odnosno uslovi koji vladaju u zemljama u razvoju veliki Zuckerbergov motiv za daljnji razvoj inicijative Internet.org koja želi omogućiti internetski pristup svima na svijetu.

Facebook je nedavno izdao aplikacije u Zambiji i Tanzaniji sa sadržajem poput Wikipedije, Googleove tražilice i vremenske prognoze koje su besplatne za korištenje, a u budućnosti se nadaju da će takav besplatan sadržaj biti dostupan još većem broju ljudi. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.