LIFESTYLE

Nova dva kratera se pojavila u Rusiji

Fenomen koji zbunjuje naučnike

(Al. Ti.)

28.7.2014

 

Prije desetak dana svijet su obišli prizori "misterioznog kratera" koji se otvorio u zemlji u Sibiru.

Tačnije, krater promjera oko stotinu metara pojavio se na poluotoku Jamal u sjevernom Sibiru. Jamal je jedno od najvećih ruskih i svjetskih nalazišta prirodnog plina, a rupa je otkrivena nedaleko od plinskog polja Bovanentski.

Ruski naučnici pokrenuli su tad istragu i nakon nekoliko dana i prikupljanja informacija otkrili da je krater izazvao rast temperature, a ne meteor, kako se prvobitno nagađalo.

Jedna od članica tima stručnjaka, Anna Kurchatova, kazala je da je krater izazvala mješavina vode, soli i plina koja je uzrokovala podzemnu eksploziju, a dodala je i kako je riječ o posljedici globalnog zatopljenja koje je izazvalo alarmantno otapanje leda koji se nalazi ispod površine.

 

 

A inostrani mediji, uključujući Siberian Times, Slate i Gizmodo sad pišu o još dvije rupe koje su se otvorile na Sibiru. Obje su manje od prve, ali su slične strukture. Naučnici još uvijek nisu sto posto sigurni što se događa, iako nagađaju.

Prvi je krater u blizini sela Antipajuta u okrugu Taz, koji se također nalazi na poluotoku Jamal. Promjera je 15 metara i udaljen je nekoliko stotina kilometara od prvog koji je otkriven. Izaslanik regionalnog vijeća, Mikhail Lapsui, posjetio je područje helikopterom. "U promjeru ima 15 metara. Oko kratera nalazi se zemlja, koja kao da je bačena nakon podzemne eksplozije. Prema pričama lokalnih stanovnika rupa se formirala 27. septembra 2013. Postoji nekoliko verzija priče oko nastanka. Neki govore da je prvo iz kratera izlazio dim, a da se mogao vidjeti i jak bljesak. U drugoj verziji na to je mjesto palo nebesko tijelo", kazao je.

Marina Leibman, naučnica iz Kriološkog instituta, kazala je: "Čula sam za drugi krater na Jamalu i vidjela sam fotografije. Nema sumnje da moramo proučiti šta se tamo događa. Potrebno je moći predvidjeti takve pojave. Svaki novi krater predstavlja dodatne informacije za naučnike".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.