"Lale" rutinski savladale Katar, dok su Senegalci prolaz dalje izborili protiv Ekvadora

Piše: E. Ć.

29.11.2022

Sa današnjih utakmica - Avaz
+5

Završene su prve utakmice posljednjeg kola grupne faze Svjetskog prvenstva, nakon kojih smo dobili rasplet u grupi A. Iz prve grupe Mundijala u Kataru dalje će selekcije Nizozemske i Senegala koje su savladale Katar (2:0), odnosno Senegal (2:1).

Nizozemci su rutinski završili posao i bez većih problema savladali domaću selekciju Katara sa, te tako osigurali prolaz dalje sa prve pozicije. U drugom meču, mnogo neizvjesnijem, Senegal je bio bolji od Ekvadora.

Ekvadorcima je igrao remi za prolaz dalje, ali na kraju nisu uspjeli proći dalje, iako su u prve dvije utakmice pružili dobre partije. Senegal je poveo u 44. minuti kada je Ismaila Sar (Sarr) pogodio sa penala koji je prethodno sam i izborio.

U 67. minuti poravnanje Ekvadoru donio je Moises Kaisedo (Caicedo), a samo tri minute kasnije Senegalci su ponovo imali prednost. Nakon prekida i konfuzije u odbrani Ekvadora pogodio je kapiten Senegala Kalidu Kulibali (Kalidou Koulibaly).

U drugom meču, za Nizozemsku su pogađali Kodi Gakpo (Cody) i Frenki De Jong (Frenkie).

90' - Ekvador - Senegal 1:2, kraj! Senegal ide dalje!

90' - Katar - Nizozemska 0:2, kraj! Nizozemci idu dalje kao prvi u grupi A!

90+2' - Katar - Nizozemska 0:2, Bergijs je sada bio u prilici, ali pogodio je prečku!

90' - Ekvador - Senegal 1:2, i ovdje je šest minuta sudijske nadoknade.

90' - Ekvador - Senegal 1:2, Ekvadorci pokušavaju kreirati napad, ali nema prave prilike.

90' - Katar - Nizozemska 0:2, šest minuta nadoknade na ovom meču.

86' - Katar - Nizozemska 0:2, Nizozemci rutinski privode utakmicu kraju.

82' - Ekvador - Senegal 1:2, zaprijetili su Senegalci, dobro je šutirao Dia.

76' - Ekvador - Senegal 1:2, dobra šansa za Ekvador! Plata je šutirao iz povoljne situacije, ali pravo u golmana Mendija.

70' - Ekvador - Senegal 1:2, GOOOOOOOOOOOOL! Kakva drama! Kulibali nakon prekida postiže gol! Sada Senegalci idu dalje!

69' - Zanimljivo da se danas pojavila vijest kako je Liverpul zainteresovan za Moisesa Kaiseda, a sada je on postigao jako bitan pogodak za Ekvador.

68' - Ekvador - Senegal 1:1, GOOOOOOOOOOOOOOL! Vraća se Ekvador! Kaisedo je pogodio, s ovim rezultatom Ekvadorci idu dalje!

69' - Katar - Nizozemska 0:2, OFSAJD! Ništa od ovog gola, Bergijs je igrao rukom.

68' - Katar - Nizozemska 0:3, GOOOOOOOOOOOL! "Lale" završavaju posao! Pogodoio je Bergijs, koji je dvije minute ranije ušao umjesto Klasena.

60' - Katar - Nizozemska 0:2, "Lale" imaju kontrolu nad susretom. Inače, grupa A se križa sa grupom B. Nizozemci će, kako stvari stoje, grupu proći kao prvi, a u osmini finala će se sastati sa drugoplasiranim iz grupe gdje su Engleska, Iran, SAD i Vels.

54' - Ekvador - Senegal 0:1, Ekvadorci pokušavaju doći do gola, ne smiju izgubiti ovaj susret ukoliko žele proći u drugi krug takmičenja.

52' - Katar - Nizozemska 0:2, Natan Ake dobija žuti karton.

50' - Katar - Nizozemska 0:2, GOOOOOOOOOOOOL! De Jong udvostručuje prednost, "Lale" idu u narednu rundu! De Jong je pokupio odbitak nakon šuta Depaja i poslao loptu u mrežu.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme na obje utakmice.

Ovako izgleda tabela grupe A s trenutnim rezultatima. Ukoliko se ishodi ne promjene, iz grupe A će u narednu rundu selekcije Nizozemske i Senegala, dok će bez plasmana dalje ostati Ekvador, te ranije otpisani Katar.

Trenutni izgled tabele grupe A. Screenshot / Sofascore

45' - Ekvador - Senegal 0:1, poluvrijeme. Senegalci imaju prednost koja ih vodi u narednu rundu.

45' - Katar - Nizozemska 0:1, kraj prvog dijela, "Lale" vode od 27. minute golom Gakpa.

45' - Ekvador - Senegal 0:1, sudija je prvi dio igre produžio za šest minuta.

45' - Katar - Nizozemska 0:1, tri minute sudijske nadoknade.

44' - Ekvador - Senegal 0:1, GOOOOOOOOOOL! Sar je siguran! Senegalci vode, ovo je rezultat koji ih vodi u narednu rundu!

43' - Ekvador - Senegal 0:0, Sar je uzeo loptu, on će izvesti najstrožiju kaznu.

42' - Ekvador - Senegal 0:0, penal za Senegal! Ismaila Sar je izborio jedanaesterac nakon što ga je faulirao Hikanpi.

35' - Ekvador - Senegal 0:0, Ekvadorcima odgovara bod, pa su više orijentisani na svoj gol, dok Senegalci moraju pobijediti.

27' - Katar - Nizozemska 0:1, GOOOOOOOOOOL! Kodi Gakpo igra sjajan turnir! Postigao je i treći pogodak na tri utakmice na ovom Mundijalu, Nizozemska vodi!

24' - Ekvador - Senegal 0:0, Sar je ušao u sredinu, šutirao, na kraju je izborio samo korner.

20' - Zanimljiv podatak. Kapiten Ekvadora Ener Valensija ima priliku srušiti historiju. Naime, niko do sada nije postigao gol na sedam uzastopnih utakmica na svjetskim prvenstvima. Ukoliko Valensija zabije gol Senegalu, ide u historiju kao prvi kojem je to pošlo za rukom.

14' - Katar - Nizozemska 0:0, Depaj je bio u prilici, ali je iz blizine šutirao visoko preko gola.

12' - Ekvador - Senegal 0:0, Endiaje je pokušao šutirati sa desne strane.

11' - Ekvador - Senegal 0:0, sada dobra prilika za Senegalce. Na kraju korner.

10' - Ekvador - Senegal 0:0, Valensija je pokušao, ali kapiten Ekvadoraca je izblokiran.

8' - Ekvador - Senegal 0:0, odlična prilika za Senegal! Dia je dobio sjajnu loptu, ali nije bio precizan!

4' - Katar - Nizozemska 0:0, Blind je sada pokušao. Bila je to dobra prilika, ali odbranio je katarski golman.

3' - Ekvador - Senegal 0:0, prijete Senegalci! Idriza Gej je bio u prilici, lopta ide pored gola.

2' -  Katar - Nizozemska 0:0, Memfis Depaj je odmah zaprijetio.

1' - Počele su utakmice!

Odabrani su i početni sastavi.

Katar - Nizozemska

Katar: Baršam, Ahmed, Hasan, Kuoki, Migel, Mohamed, Al Hajdos, Madibo, Hatem, Afif i Almoez.

Nizozemska: Noper, Timber, Van Dajk, Ake, Damfris, De Run, De Jong, Blind, Klasen, Gakpo i Depaj.

Ekvador - Senegal

Ekvador: Galindez, Presiado, Tores, Hnkapi, Estupinan, Gruezo, Franko, Kaisedo, Plata, Estrada i Valensija.

Senegal: Mendi, Dialo, Jakobs, Kulibali, Sabali, Sis, Papa Gej, Sar, Idriza Gej, Endiaje i Dia.

Podsjetimo, Nizozemskoj je dovoljan i bod da ovjeri plasman dalje. Senegalci će protiv Ekvadora morati ići na pobjedu. Ekvadorcima s druge strane odgovara bod.