BUDVA

Mediji i institucije moraju se zajedno boriti protiv terorizma

Istaknuta je krucijalna uloga novinara u izvještavanju i pružanju kredibilnih informacija

S radionice: Nužan multidisciplinarni pristup. E. Halimić

E. HALIMIĆ

25.10.2018

Mediji igraju jednu od značajnijih uloga u procesu borbe protiv terorizma i radikalnog ekstremizma, zaključeno je jučer tokom specijalizirane radionice za novinare iz zemalja jugoistočne Evrope koju je organiziralo Vijeće za regionalnu saradnju (RCC) u Budvi.  

Tokom diskusije istaknuta je krucijalna uloga medija u izvještavanju i pružanju kredibilnih informacija javnosti o slučajevima terorizma.

Eksperti i novinari su se osvrnuli na sve veći broj nekredibilnih medija, takozvanih građana-novinara i sadržaja na društvenim medijima, ocjenjujući da je to konstantna borba između novinara koji žele izvještavati temeljito i provjereno.

Šef političkog odjeljenja RCC-a Amer Kapetanović je kazao da je kvalitet medijskog izvještavanja o terorizmu određen stepenom medijske slobode, finansijskim resursima, kulturološkim faktorima te individualnim shvatanjem etike i društvene uloge medija.

Podsjetio je da je 2014. godine prosječna stopa ubistava iznosila 6,24 smrti na 100.000 stanovnika, dok je broj umrlih kao posljedica terorističkih aktivnosti iznosio 0,47 na 100.000 stanovnika, smatrajući da to pokazuje da terorizam ne predstavlja najsmrtonosniju prijetnju, ali dobija nezapamćenu pažnju javnosti nakon 11. septembra 2001. godine.

Kako je rečeno na radionici, Evropska komisija pripremila je nacrt zakona o mogućnosti postavljanja online ekstremnog sadržaja koji će razmatrati članice Evrope unije, ali ukoliko on bude prihvaćen, propisivat će i kazne za one koji postavljaju takve sadržaje i bit će primjenjivan u cijeloj EU.

Saradnik za regionalnu borbu protiv terorizma i savjetnik za sigurnost pri Delegaciji Evropske unije u BiH Filip de Cenik zatražio je aktivno učešće medija, s obzirom na njihovu specifičnu i izuzetno važnu ulogu u svakom društvu, u zajedničkoj borbi protiv svih oblika terorizma i nasilnog ekstremizma.

On je naglasio da je prevencija, u koju su uključeni svi slojevi društva, od tijela za provođenje zakona i civilnog društva do porodice, ključna za uspješno suzbijanje te pojave.

Na kraju radionice zaključeno je da mediji i državne sigurnosne institucije moraju zajedno raditi kako bi se izborili s ovim problemom.



Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.