POROTA ODLUČILA

Šef američke paravojne organizacije osuđen zbog napada na Kongres

Suđenjem je predsjedao okružni sudac Amit Mehta. Osim Rodesa, krivom je proglašena i njegova suoptuženica Keli Megs (Kelly Meggs), šefica floridskog ogranka Čuvara zakletve

Stevart Rodes pozivao na pobunu. PRINTSCREEN

A. O.

30.11.2022

Osnivača krajnje desne organizacije Čuvari zakletve (Oath Keepers) Stjuarta Rodesa (Stewarta Rhodesa), porota je sinoć osudila za urotu zbog poticanja pobune i prošlogodišnjeg napada na američki Kapitol u neuspjelom pokušaju poništavanja izbornog poraza tadašnjeg predsjednika Donalda Trampa (Trumpa) 2020. godine. 

Bivšeg vojnog padobranca i pravnika Rodesa koji se školovao na Sveučilištu Jale (Yale), tužioci su tokom osmosedmičnog suđenja optužili da je vodio urotu, koja je počela ubrzo nakon izbora 2020., u svrhu pokretanja oružane pobune kako bi se zaustavio prijenos predsjedničke vlasti i spriječilo Kongres da potvrdi izbornu pobjedu Džo Bajdena (Joea Bidena).


Oslobođeni optužbi

Bila je to prva presuda pročitana uime 12-člane porote u najznačajnijem od brojnih suđenja proizašlih iz smrtonosne pobune na Kapitolu 6. januara prošle godine.

Suđenjem je predsjedao okružni sudac Amit Mehta. Osim Rodesa, krivom je proglašena i njegova suoptuženica Keli Megs (Kelly Meggs), šefica floridskog ogranka Čuvara zakletve.

Kenet Herelson (Kenneth Harrelson), član floridskog ogranka, Tomas Kaldvel (Thomas Caldwell), penzionisani mornarički obavještajac iz Virdžinije (Virginije), i Džesika Vatkins (Jessica Watkins), koja je bila na čelu skupine milicija u Ohaju (Ohiu), oslobođeni su optužbi.

Rodes je 2009. godine osnovao Čuvare zakletve, paravojnu skupinu među čijim članovima su trenutno i umirovljeno američko vojno osoblje, policajci i osoblje hitnih službi. Članovi njegove organizacije pojavljivali su se, često teško naoružani, na protestima i političkim događanjima širom Sjedinjenih Američkih Država, uključujući demonstracije nakon ubistva crnca Džordža Flojda (Georgea Floyda).


Upotreba sile

Tužioci su tokom suđenja rekli da su Rodes i njegovi suoptuženici planirali upotrijebiti silu kako bi spriječili Kongres da službeno potvrdi Bajdenovu izbornu pobjedu.

Tokom suđenja svjedočilo je pedesetak svjedoka. Rodes i dvojica njegovih suoptuženika svjedočili su u svoju obranu. Zanijekali su da su planirali bilo kakav napad ili nastojali spriječiti Kongres da potvrdi izborne rezultate iako je Vatkins (Watkins) priznao da je ometao policajce koji su štitili Kapitol.


Rodes je rekao poroti da nije planirao napad na Kapitol i da je tek nakon završetka nereda doznao da su neki od njegovih ljudi upali u zgradu. Neredi u zgradi Kapitola, sjedištu američkog Kongresa, izbili su nakon što se oko 2.000 Trampovih pristaša okupilo na protestu 6. januara prošle godine, na kojem je Tramp ponovio neutemeljene optužbe da su izbore obilježili nepravilnosti i krađa, što je dovelo do njegovog poraza.

Kulminiralo je nasilnim upadom u zgradu Kongresa, napadima na policiju i članove najvišeg američkog zakonodavnog tijela, koji su se morali skrivati i bježati. Poginulo je pet osoba, a 140 policajaca je ranjeno.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.