ISTRAŽIVANJA

Može vidjeti stvari koje su vama nevidljive: Evo zašto je to tako

Profesor je objasnio da su vizualni pigmenti ti koji upijaju svjetlost i pretvaraju ga u električne aktivnosti

Zanimljivosti o mačkama. Pixabay

Z. K.

27.5.2024

Doista, kao što nedavna istraživanja pokazuju, postoji još jedan razlog zašto mačke nose titulu “misterioznih” stvorenja. Mačke, naime, mogu vidjeti stvari koje su našim očima nevidljive!

Ljudima nevidljivo

Mačke, kao i neke druge životinje, imaju sposobnost vidjeti psihodelične pruge na cvjetovima ili „fancy“ uzorke na krilima ptica, koje su nevidljive ljudskom oku. Tajna supervida naših četveronožnih prijatelja je – UV svjetlost. Prema nedavnom istraživanju, mačke, kao i psi te još neke životinje, mogu vidjeti ovu vrstu svjetlosti koja je ljudima nevidljiva.

- Postoji mnogo stvari koje reflektiraju UV zračenje, što su neke osjetljive životinje u stanju vidjeti, za razliku od nas. Na primjer, to mogu biti neki uzorci na cvijeću koji pokazuju gdje se nalazi nektar, ili tragovi urina životinje. Također, jelen ne može vidjeti bijelo krzno polarnog medvjeda, ali može vidjeti UV zračenje koje reflektira snijeg - rekao je Ronald Douglas, profesor biologije na City University of London i koautor studije.

Znači mačke, psi i jeleni mogu u snijegu svojim očima vidjeti životinju bijelog krzna, dok čovjek vidi samo – bijeli snijeg. Douglas, koji se specijalizirao za optiku, i Glen Jeffery, profesorica neurologije s University College London, tvrde da su mačke, psi, ježevi, glodavci, šišmiši, lasice i okapisi u stanju otkriti značajne razine ultraljubičastog zračenja.

- Desetljećima je poznato da su mnogi beskičmenjaci poput pčela sposobni vidjeti ultraljubičasto svjetlo - nastavio je Douglas, rekavši da su na taj popis nedavno dodane čak i ptice, ribe i neki reptili.

- Međutim, naučnici su vjerovali da većina sisavaca ne može vidjeti ultraljubičasto svjetlo, jer oni nemaju vizualni pigment s maksimalnom osjetljivošću na ultraljubičasto svjetlo, već umjesto toga imaju leće poput onih kod ljudi, koje sprečavaju prodiranje ultraljubičastog svjetla u mrežnici - rekao je on.

Profesor je objasnio da su vizualni pigmenti ti koji upijaju svjetlost i pretvaraju ga u električne aktivnosti, koje se, pak, prenose kroz živčane stanice. Čini se da to nije uvijek potrebno za osjetljivost na UV zračenje. Umjesto toga, prozirni dio oka, kao što je rožnica i kristalne leće u pojedinim životinjama prenose valove UV svjetla.

Veliko zanimanje

- Ova sposobnost omogućuje da na mrežnici prođe više svjetlosti, nešto što je vrlo korisno noćnim mačkama - nastavio je.

To bi također moglo objasniti zašto mačke pokazuju toliko zanimanje za običnim predmetima, kao što je komad papira. Ponekad se papiru, tekstilu, deterdžentu za pranje veša, šamponima i kozmetici dodaju hemijske tvari kako bi predmeti izgledali svjetlije. Kad ti optički osvjetljivači apsorbiraju ultraljubičasto svjetlo, predmet može izgledati drugačije u očima životinja koje su osjetljive na UV zrake.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.