SAOPĆENJE

IZBiH: Sultan Sulejmanova džamija pripada Medžlisu Jajce

Sultan Sulejmanova džamija: Vlasništvo IZ. Arhiv

Avaz.ba

25.7.2019

Povodom medijskih natpisa o slučaju Sultan Sulejmanove džamije (poznate i kao Fethija džamija), odnosno tzv. Crkve sv. Marije sa Zvonikom sv. Luke saopćenjem za javnost danas se oglasilo Muftijstvo travničko. 

Kako je navedeno u saopćenju, ovi, kao i prethodni natpisi donekle sadrže tačne podatke, ali u značajnoj mjeri u njima su prisutne poluinformacije, pa i netačni podaci, te neosnovane optužbe i blaćenje ličnosti glavnog imama Medžlisa IZ Jajce. 

Stradao u požaru

U saopćenju je navedeno da je objekt tzv. Crkve sv. Marije izgrađen u 13. stoljeću, prema nekim historičarima kao crkva bosanskih krstjana, a prema drugim kao katolička crkva. Odlukom osmanskih vlasti 1528. godine, zbog određenih razloga objekt je pretvoren u Sultan Sulejmanovu džamiju i u tu svrhu korišten je do 1832. godine, kada je stradao u požaru, nakon čega do danas nije renoviran, niti korišten kao vjerski objekt. Osmanske vlasti su taj objekt kategorizirale kao vakuf, što znači da je postao neotuđivo vlasništvo Islamske zajednice. Austrougarske vlasti su potvrdile prethodnu imovinskopravnu kategorizaciju te su isti objekt upisale kao vlasništvo Islamske zajednice, što su učinili i svi kasniji državnopravni sistemi, sve do danas. Dakle, i u gruntovnim i u katastarskim knjigama taj objekt se vodi kao vakuf, odnosno vlasništvo Islamske zajednice u BiH, s potpunim pravom korištenja, kao i svih drugih vjerskih objekata u vlasništvu Islamske zajednice. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH 2003. godine taj objekt je proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, što nije utjecalo na vlasništvo nad objektom - navedeno je. 

Islamska zajednica navodi da Medžlis IZ Jajce već duži niz godina ne koristi ovaj objekt, jer njime, kako tvrde, bespravno upravlja Agencija za kulturno-povijesnu i prirodnu baštinu i razvoj turističkih potencijala grada Jajca. 

Istaknuto je kako je 12. novembra prošle godine Medžlis podnio zahtjev Općini Jajce – općinskom načelniku, za vraćanje u posjed i upravljanje predmetnim nekretninama. Načelnik je, tvrdi se dalje, odgovorio da je MIZ Jajce vlasnik navedene imovine, te da Općina nije prenijela na upravljanje navedeni nacionalni spomenik Agenciji, pa je pravo i obaveza Medžlisa da upravlja svojom imovinom, poštujući odluku Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

Opomena pred tužbu

Nakon toga, Medžlis je Agenciji uputio zahtjev za vraćanje spomenutog objekta u posjed, ali je Agencija dopisom odgovorila da nema ni pravo ni obavezu ispuniti zahtjev Medžlisa u vezi s upravljanjem nad nacionalnim spomenikom, čime je odbila spomenuti zahtjev. Zato je Medžlis Agenciji podnio opomenu pred tužbu, u kojoj joj je ostavljen rok od sedam dana za predaju ključeva. 

- Međutim, Agencija je zanemarila ovu opomenu, bez obzira na činjenicu da je i načelnik općine Jajce potvrdio da je zahtjev Medžlisa opravdan jer se taj objekt nalazi u vlasništvu ove vjerske zajednice, te da ne postoji akt kojim se taj objekt daje na upravljanje Agenciji - navedeno je u saopćenju.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.