PRENOSIMO

Urednik "Guardiana" o situaciji u BiH: Mogle bi se desiti nove sankcije protiv Dodika

Govori se da se BiH suočava sa njegovom najgorom egzistencijalnom prijetnjom od rata, da su ovi koraci kojima prijeti Dodik jednaki secesiji, kaže Julian Borger

Julian Borger, vanjskopolitički urednik The Guardiana. N1

N1

3.11.2021

Julian Borger, vanjskopolitički urednik The Guardiana, kazao je za N1 da je situacija u Bosni i Hercegovini najgora u vrlo dugom periodu te da ovakav razvoj situacije zabrinjava strane ambasadore.

Borger, koji dobro poznaje BiH, također vjeruje da se uskoro mogu desiti i nove sankcije protiv Milorada Dodika, kako one evropske tako i one američke.

Na pitanje kako njegovi diplomatski izvori u UN-u i u regionu gledaju na stanje u našoj zemlji, Borger kaže kako se zemlja suočava s najvećom egzistencijalnom krizom.

Prijetnje povlačenjem

- Govori se da se BiH suočava sa njegovom najgorom egzistencijalnom prijetnjom od rata, da su ovi koraci kojima prijeti Dodik jednaki secesiji. Čak i ako se ranije nije nazivalo sescesijom, jednako je dobro, jednako loše kao secesija. Kao i da, posebno prijetnje povlačenjem iz Armije BiH radi formiranja nezavisnih snaga, prijete mogućnošću sukoba između državnog nivoa, organa za provođenje zakona, koji bi bili dužni provoditi državni zakon i policiju bosanskih Srba. Upozorava se da bi to moglo postati vrlo ozbiljno, vrlo brzo, gleda na vrlo neznatno prisustvo NLO-a i ističe da bi, općenito, međunarodno vojno prisustvo možda trebalo preispitati, ako se situacija pogorša - kaže Borger.

Borger istovremeno dodaje da se na Milorada Dodika u diplomatskim krugovima gleda kao na nekog ko ovakvim akcijama skreće pažnju sa svojih problema.

- Mislim da je najozbiljnija prijetnja i to ne samo ja, koji pratim već nekoliko godina izdaleka, već to jednostavno kruži među diplomatama u regionu. Neki od njih koji su već dugo tamo rekli su mi da su tu već nekoliko godina i da je to jednako loše i da su zabrinuti, koliko i za sve to vrijeme. Tako da, mislim da se tu ovo shvata ozbiljno. Na ovo se ne gleda samo kao na retoriku. Iako, oni vide Dodika kao pozera, koji kao da treba da skrene pažnju sa vlastitih neuspjeha i upravljačkog centra za korupciju u RS. Oni takođe vide vrlo stvaran rizik da će stvari da izmaknu kontroli, da će se situacija vratiti slučajnim iskopavanjem podataka i da će izmaći kontroli - navodi Borger.

Prema diplomatskim krugovima koji su upoznati s dešavanjima iza zatvorenih vrata, situacija u Bosni i Hercegovini bi trebala uskoro biti i tema rasprava u NATO-u.


Nema velike nade

- Stekao sam utisak da se o tome sada priča, da će se o tome govoriti u NATO-u narednih dana. Definitivno je na dnevnom redu. Ljudi su zabrinuti i u Washingtonu. Novi zamjenik pomoćnika sekretara Gabriel Escobar uskoro dolazi u regiju. A kada je razgovarao sa odborom za vanjske poslove Predstavničkog doma, bio je poprilično tvrd da neće biti dozvoljeni koraci koje je predložio Dodik. Ipak, nejasno je u kojoj će mjeri Bidenova administracija htjeti da se uključi. I to će biti ključ, očigledno, za ono što NATO radi. Ali, nema velike nade da će EU to preuzeti, jer je očigledno beznadežno podijeljena. Imate Mađarsku koja podržava Dodika, Sloveniju. Dakle, EU bi ovdje mogla biti u teškoj poziciji i postoji opšta vrsta apatije u Evropi u vezi s tim. To čini razliku. Mislim da je Brexit donekle napravio razliku. Britanija je zaista, kada je bila u EU, zaista bila u predvodila veći dio vremena po bosanskim pitanjima. Sada je vani, a to je glas zabrinutosti za Bosnu koji je uklonjen. Imam osjećaj da vlada Borisa Johnsona nije toliko zaokupljena pitanjem Bosne, kao njeni prethodnici - zaključuje Borger za N1.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.