SARAJEVO

Održana zajednička sjednica Savjeta za vanjsku politiku i Savjeta za ekonomska pitanja pri Kabinetu Bećirovića

Na sjednici razmatrana određena vanjskopolitička pitanja, te aktuelna i strateška pitanja iz ekonomije koja su u nadležnosti Predsjedništva BiH

Sa sjednice. Predsjedništvo BiH

S. S.

19.1.2024

Održana je zajednička sjednica Savjeta za vanjsku politiku i Savjeta za ekonomska pitanja pri Kabinetu člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, na kojoj su prisustvovali uvaženi akademici, ambasadori i diplomate, univerzitetski profesori i novinari.

Na sjednici su razmatrana određena vanjskopolitička pitanja, te aktuelna i strateška pitanja iz oblasti ekonomije koja su u nadležnosti Predsjedništva BiH.

Istaknuta je važnost unapređenja regionalne i dobrosusjedske saradnje kao jedan od prioriteta vanjske politike Bosne i Hercegovine. Unapređenje saradnje sa susjednim državama – Republikom Hrvatskom, Republikom Srbijom i Crnom Gorom, na osnovama zajedničkog interesa i poštujući načela ravnopravnosti, uzajamnog uvažavanja i poštivanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta, trajni je prioritet vanjske politike Bosne i Hercegovine.

Jačanje veza

Također, naglašeno je da će Bosna i Hercegovina težiti jačanju ekonomskih, političkih, kulturnih i drugih veza među zemljama regije, u skladu s temeljnim normama međunarodnog prava i važećim općim pravnim načelima.

U tom smislu iskazana je i podrška aktivnom učestvovanju Bosne i Hercegovine u potvrđenim regionalnim inicijativama, koje su od velike važnosti za poboljšanje i trajnu stabilizaciju odnosa u regiji, ali i pozicioniranje Bosne i Hercegovine kao proaktivnog i konstruktivnog partnera.

Na Savjetu je istaknuto da Bosna i Hercegovina treba nastaviti saradnju sa susjednim zemljama, u okviru Berlinskog procesa, koji svojim formatom i sadržajem predstavlja komplementaran aspekt integracija Bosne i Hercegovine u EU.

Predanost izgradnji dobrih odnosa sa susjednim državama pokazuje spremnost Bosne i Hercegovine za konstruktivan dijalog i rješavanje otvorenih pitanja. Konstatirano je da je vanjska politika Bosne i Hercegovine usmjerena ka unapređenju i očuvanju trajnog mira, sigurnosti i stabilnog demokratskog i sveukupnog državnog razvoja, odnosno uključivanju u savremene evropske, političke, ekonomske i sigurnosne integracione tokove.

Regionalna tržišta

S ekonomskog aspekta naglašeno je da upravo regionalna tržišta predstavljaju ključni segment trgovinskog bilansa naše zemlje. To posebno dolazi do izražaja u segmentu izvoza, gdje na tri susjedne zemlje otpada više od jedne trećine bosanskohercegovačkog izvoza. Također, i u smislu okruženja za poslovanje, izuzetno je važno da su dva susjeda zemlje članice NATO-a, dok je od pridruživanja Republike Hrvatske EU, Bosna i Hercegovina dobila granicu s EU, što se u pozitivnom smislu multiplikativno odražava na izvoz u EU, kao najvažnijem ekonomskom i trgovinskom bloku u okruženju.

Svako intenziviranje ekonomske saradnje i dodatna smanjenja barijera u ekonomskoj razmjeni su dobrodošla u okviru već postojećih trgovinskih aranžmana kao što je CEFTA, te posebice Berlinskog procesa koji je ocijenjen kao najbolja platforma za unapređenje regionalnih ekonomskih odnosa trenutno i u budućnosti.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.