HRVATSKA

General Krešimir Ćosić pojasnio: Zašto nisam potpisao pismo i podržao molbu za pomilovanjem Perkovića i Mustača

Ne želim biti dio novih/starih javnih političkih sukobljavanja u današnjoj Hrvatskoj, rekao je Ćosić

Krešimir Ćosić: To nije problem koji ja želim rješavati. Agencije

L. S. / Jutarnji list

16.4.2022

Nakon što su šestorica hrvatskih ratnih generala podržala molbu nekadašnjih obavještajaca Josipa Perkovića i Zdravka Mustača upućenu predsjedniku Republike Zoranu Milanoviću kojom traže pomilovanje od doživotne zatvorske kazne, za "Jutarnji list" je progovorio i sedmi general čije se ime prije potpisivanja molbe spominjalo među mogućim potpisnicima.

Potpise na molbu koju će putem Ministarstva pravosuđa Milanoviću uputiti advokat Anto Nobilo stavili su general-pukovnici Ante Gotovina, Ivan Čermak i Ljubo Ćesić Rojs, general-major Marinko Krešić, general zbora Pavao Miljavac te admiral Davor Domazet Lošo.


Doprinos obrani Hrvatske

S davanjem podrške ovoj molbi povezivao se i penzionisani general pukovnik Krešimir Ćosić, no njegovo se ime u konačnici nije našlo među potpisnicima, a on je pojasnio i zašto.

- Ono što ja osobno znam da je gospodin Perković imao značajnu ulogu u osiguranju naoružanja i vojne opreme za HV još 1991. godine u uvjetima strogog embarga i da je surađivao s ministrom Šuškom, čemu sam osobno svjedočio. Mogu, dakle, naglasiti da je gospodin Perković u Domovinskom ratu dao značajan doprinos obrani RH i o tome svakako treba voditi računa s obzirom na njegovu poodmaklu životnu dob i njegovo opće zdravstveno stanje. I na kraju, nadam se da u Hrvatskoj postoje neke druge institucije koje o svemu tome trebaju voditi računa, a ne umirovljeni hrvatski generali - izjavio je Ćosić.

- Međutim, taj problem koji se odnosi na njegov doprinos obrani Hrvatske kao i njegova odgovornost za sve ono što su radile tajne službe bivše države nije javni problem koji ja kao pojedinac želim rješavati na ovaj ili onaj način i ne želim u tome sudjelovati niti biti dio novih/starih javnih političkih sukobljavanja u današnjoj Hrvatskoj - istaknuo je general-pukovnik Ćosić.

Bivše visokopozicionirane dužnosnike nekadašnje jugoslavenske tajne službe, Perkovića i Mustača koji su 1990. nakon što su se stavili na raspolaganje Franji Tuđmanu učestvovali u uspostavi hrvatskih tajnih službi i obrani, sud u Minhenu 2016. osudio je na doživotne zatvorske kazne. Hrvatski Vrhovni sud ih je 2014. odlukom koja je izazvala žučne pravne polemike izručio njemačkom pravosuđu.


Josip Perković i Zdravko Mustač. Arhiv

Prema njemačkoj presudi, osuđeni su jer su pripremili i organizirali ubistvo jednog od tadašnjih direktora Ine Stjepana Đurekovića, koji je 1982. emigrirao u Njemačku. Mustač je osuđen da je kao šef jugoslavenske Službe državne bezbednosti (SDB) dao nalog načelniku hrvatskog Odjela za suzbijanje neprijateljske emigracije Josipu Perkoviću da pripremi Đurekovićevu likvidaciju u Njemačkoj. Đureković je ubijen 28. jula 1983. u Wolfratshausenu.

Nakon izricanja doživotne zatvorske kazne, Perković i Mustać iz njemačkog su zatvora prebačeni na izdržavanje kazne u Hrvatsku. Budući da hrvatski kazneni zakon ne poznaje doživotnu zatvorsku kaznu, pri transferu u Hrvatsku kazna im je prilagođena pa je hrvatski sud Mustaču odredio kaznu od 40 godina zatvora, a Perkoviću od 30. Obojica kaznu izdržavaju u kaznionici u Glini, a advokat Nobilo ističe da dugotrajne zatvorske kazne, Mustaču je 80, a Perkoviću 76 godina, u njihovu slučaju znače doživotni zatvor.


Šta su naveli u pismu Milanoviću

U pismu upućenom predsjedniku Milanoviću šestorica ratnih generala upozoravaju na "tragičnu sudbinu brigadira Josipa Perkovića i Zdravka Mustača" i mole ga da on okviru svojih ustavnih i zakonskih ovlasti sanira "tu nepravednu situaciju koja se ne može razriješiti redovitim pravnim mehanizmima". U pismu šestorica generala Perkovića i Mustača nazivaju suborcima i ističu da pri izricanju sankcija "sud u Njemačkoj nije uzeo u obzir njihov prijašnji život, tj. doprinos Perkovića i Mustača uspostavi Republike Hrvatske, njihov doprinos Domovinskom ratu u obrani nezavisnosti i cjelovitosti RH te odlikovanje koje su dobili od predsjednika Tuđmana.

- Da im se sudilo u Hrvatskoj, to su okolnosti koje bi svaki sud, na zakonom predviđeni način, cijenio - ističu generali.

U pismu Milanoviću naglašavaju da se "dvojica vrlo zaslužnih ljudi za obranu Republike Hrvatske nalaze na izdržavanju kazni koje su proizašle kao direktna posljedica pogrešne odluke sudija Vrhovnog suda (koji su ih izručili, op. a.) i neusklađenosti njemačkih i hrvatskih zakona vezano za kaznu i prava na uvjetni otpust".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.