BIH

Slovenija bh. štedišama dužna vratiti 253, a Srbija 132 miliona maraka!

Muhamed Mahmutović, izvršilac poslova skrbništva za "Ljubljansku banku"

M. AŠČIĆ

26.7.2014


Muhamed Mahmutović, izvršilac poslova skrbništva za "Ljubljansku banku" pri  Vladi FBiH.

 

Rok je godina

 

U razgovoru za "Dnevni avaz" kaže da se nakon presude Velikog vijeća Evropskog suda u Strazburu odmah pristupilo izradi prijedloga Programa aktivnosti nadležnih državnih organa u cilju pravovremenog izvršenja ove presude u dijelu obaveza BiH.

Mahmutović koji je od prvog dana uključen u pravnu bitku oko bh.deviznih štediša, zajedno sa bh. agentom u Strazburu Monikom Mijić, pojasnio  je za "Avaz" da je riječ o presudi po  tužbi deviznih štediša  Ališić,  Sadžak i Šahdanovića iz Njemačke protiv BiH , Hrvatske, Slovenije,  Srbije i Makedonije, a koja je kao takva konačna.

- Dug Slovenije prema bh. štedišama zaključno sa 31.martom 1992. godine iznosi  253.302.146 njemačkih maraka, plus obračunate kamate po konačnoj presudi, dok je dug Srbije sa 31.decembrom 1991. godine 132 miliona maraka uz koje će također biti obračunate kamate - rekao je Mahmutović.

160.000 štediša "Ljubljanske banke"

162.000 štediša "Invest banke Beograd"

 

Prema njegovim riječima, u presudi je jasno navedeno da Srbija i Slovenija moraju napraviti sve potrebne pripreme, uključujući i zakonske izmjene u roku od jedne godine da presudu provedu.

 

Pravična naknada

 

- Sve će biti rađeno pod nadzorom Komiteta ministara Vijeća Evrope kako bi se štedišama omogućilo da povrate svoju "staru deviznu štednju" pod istim uvjetima kako su Srbija i Slovenija isplatile građane koji su imali takvu štednju u domaćim podružnicama u Srbiji i Sloveniji - rekao je on.

Naglašava da one osobe koje su već naplatile svoju "staru deviznu štednju" trebaju biti isključene iz sheme otplate.

- U slučaju da Slovenija i Srbija presudu ne izvrše, Sud će onda pojedinačno rješavati svaki slučaj i dosuđivati svakom štediši pravičnu naknadu zbog utvrđene povrede prava u iznosu od po 4.000 eura pored iznosa utvrđene štednje. Uloga Komiteta ministara Vijeća Evrope je da vrše nadzor - rekao je Mahmutović.

 

Mahmutović vrši pritisak na Sloveniju

 

 

 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.