BIH

ExxonMobil: Trgujte cijenom akcija ovog naftnog giganta iz svoje fotelje + poklon 50€ za trgovanje

Na svjetskoj berzi

Redakcija

15.8.2014

 

FXLider, specijalno čitaocima "Avaza", poklanja 50 eura kao početni kapital za trgovanje cijenom akcija ExxonMobil-a i drugih najvećih svjetskih kompanija na svjetskoj berzi.

 

Uzmite 50 eura i trgujte na jedinoj berzi na kojoj možete zaraditi i kada cijene rastu ali i kada cijene padaju.

Uzmite 50 eura za trgovanje ovdje.

 

ExxonMobil je američka multinacionalna gasna i naftna korporacija. Ova kompanija je direktan nasljednik Standard Oil-a, kompanije koju je još u devetnaestom vijeku osnovao John Rockefeller. 1999. godine spajanjem Exxon-a i Mobil-a koje su prethodno bile Standard Oil New Jersey i Standard Oil New York, nastao je ExxonMobile. Ova korporacija je treća po veličini u svijetu po prihodima i druga po tržišnoj kapitalizaciji među kompanijama čijim se akcijama javno trguje. Istovremeno je i najveći svjetski prerađivač nafte sa 37 rafinerija u 21 zemlji i dnevnim kapacitetom prerade od 6.3 miliona barela. Rezerve ove naftne kompanije 2007. godine iznosile su 72 milijardi barela i očekuje se da će trajati do 2021. godine.

 

Krajem 2009. godine Exxon je uspio ono što nijednoj američkoj kompanije nije uspjelo prije toga- ušao je u Irak. Ministarstvo nafte Iraka objavilo je da je dodijelilo prava konzorcijumu koji predvodi ExxonMobil Iraq Limited ( filijala ExxonMobil-a) i Royal Dutch Shell za rehabilitaciju i ponovni razvoj Qurna 1, naftnog polja na jugu Iraka, 65 km od Basre. Ovaj dogovor bio je od historijskog značaja jer prestavlja prvi kojim je grupa na čijem su čelu američke kompanije dobila pravo na poslovanje sa iračkom naftom. Originalni dogovor u vrijednosti od 50 milijardi dolara podrazumijevao je 25 milijardi dolara kao predinvesticiju i 25 milijardi dolara za operativne troškove. Prošlog novembra u javnosti su se pojavile spekulacije o problemima u odnosima između ExxonMobil-a i iračke vlade nakon što je američka kompanija potpisala bilateralni sporazum o istraživanju u Kurdistanu, na sjeveru Iraka. Iračka vlada obično ograničava naftne kompanije da isključivo posluju bilo na sjeveru ili jugu zemlje. Prema posljednjim izvještajima eksploatacija nafte iz Quarna I nastavljena je po planu uprkos evakuaciji osoblja Exxon-a do koje je došlo zbog eskalacije sukoba u na sjeveru Iraka.

 

’Nedavno objavljen izvještaj o poslovanju tokom drugog kvartala pokazao je da je Exxon ostvario zaradu od $8.78 milijardi i prihod od $111.65 milijarde čime su nadmašene prognoze analitičara. Rast od 28% kada su u pitanju prihodi postignut je uprkos najmanjem nivou proizvodnje u posljednjih pet godina. Cijene akcija Exxon-a nakon objavljenih rezultata pale nešto više od 4% upravo zbog pada proizvodnje. Ipak od početka godine ostvaren rast cijena akcija i pored ovog pada prešao je preko 12 %.’ navode iz FXLider-a.

 

’I pored visoke cijene nafte do pada proizvodnje došlo je zbog iscrpljenosti nafnih polja tako da kompanija planira da više investira u nove projekte ali i da poveća nivo efikasnosti na postojećim kako bi zadovoljila zahtjeve globalne ekonomije i prije svega svojih akcionara. Pored još uvek aktuelnog prisustva na bliskom istoku Exxon trenutno otpočinje sa Rosneft-om i istraživačko bušenje u Karskom moru. Sankcije koje su uvele SAD i EU Rusiji zbog krize u Ukrajini još uvijek ne obuhvataju američke naftne kompanije, a Exxon i Rosneft ovaj projekat pokušavaju da pokrenu već više od godinu dana. ’ kažu u FXLider-u.

 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.