LIFESTYLE

Jeziva misterija broda nestalog u Bermudskom trokutu ni danas nije riješen

( Ilustracija)

Avaz.ba

26.12.2017

Gotovo stotinu godinu prošlo je od misterioznog nestanka broda ''Carroll A. Deering'', a istraživači nisu ništa bliže konačnom rješavanju tajne. Prema nekim teorijama broj je nestao u Bermudskom trokutu, a neki tvrde da su za nestanak broda zaslužni gusari.

Broj je izgrađen 1919. godine, a samo dvije godine kasnije pronađen je jezivo prazan i napušten nedaleko od otoka Kroatoan.

Na posljednje putovanje krenuo je kao i svaki put, dobro opremljen i spreman za daleko putovanje. Prevozili su ugljen do Rio de Žaneira, ali od samog početka nailazili su na probleme. Kapetan se razbolio i otišao s broda u prvoj luci. Prvi časnik, ujedno i kapetanov sin, slijedio je svog nadređenog.

Vlasnik broda našao se u krajnje neugodnoj situaciji. Morali su što prije naći odgovorne ljude kako bi ''Deering'' nastavio s putovanjem. Izbor je pao na 66-godišnjeg penzionisanog kapetana Vormela (Wormella), a prvi časnik postao je Čarls MekLelan (Charles McLellan). Međutim, između njih je redovno dolatilo do žučnih rasprava tokom putovanja prema Brazilu, a još gora sitacija bila je tokom povratka. 

Sredit ću kapetana 

Teret su dopremili u Rio de Žanierio i krenuli natrag prema Sjedinjenim Američkim Državama. Zaustavili su se na na Barbadosu i tek tada se pokazalo koliko je putovanje bilo mentalno naporno za posadu. Prvi časnik se napio gotovo do besvijesti i počeo se žaliti na kapetana. Vormel je bio gotovo slijep i MekLelan je morao preuzeti i ulogu navigatora. Kapetan je bio naporan i uplitao se čak i u disciplinsko kažnjavanje posade, barem je tako MekLelan pričao kolegama tokom odmora na kopnu. Vormel nije imao ništa bolje mišljenje o svojoj posadi ili prvom časniku. 

- Stalno je pijan čim kroči na kopno i ne može zapovijedati posadom kako treba - govorio je kolegi kapetanu Hju Nortonu (Hugh Norton) početkom januara 1921. godine na Barbadosu. Norton je navodno čuo MekLelana kako govori: 

- Sredit ću kapetana prije nego što stignemo u Norfolk.

Uhapšen je, ali Vormel mu je oprostio, platio kauciju i zajedno su krenuli prema SAD-u. 

Krajem januara 1921. godine ''Deering'' je naišao na svjetionički brod u blizini obale Sjeverne Karoline. Mršavi muškarac je govorio s teškim naglaskom i obavijestio svjetionik da je ''Deering'' izgubio oba sidra u teškoj oluji koja ih je zadesila nekoliko dana ranije. S obzirom na to da svjetioničaru nije funkcionirao radio, nikoga nije mogao obavijestiti o tome. U izvještaju je napisao da se posada šetala po pramcu gdje obično ne smiju biti. Tri dana kasnije, 31. januara 1921. godine ''Deering'' je pronađen nasukan u Dijamantnim plićacima nedaleko od otoka Kroatoan. Jednom kad je američka obalna straža uspjela popeti se na brod, otkrili su da je ''Deering'' potpuno napušten. Dnevnik plovidbe i sva navigacijska oprema su nestali, sve osobne stvari posade kao i dva čamca za spašavanje su nestala. Godinu kasnije, američke vlasti odustale su od istrage zato što nisu mogli razjasniti šta se dogodilo s brodom i posadom.

Teorije paranormalnog

Brojne teorije nastale su u godinama nakon misterioznog događaja. U aprilu 1921. godine Kristofer Grej (Christopher Gray) izjavio je da je pronašao bocu s porukom u kojoj neko s ''Deeringa'' govori da su ih napali gusari. Udovica kapetana Vormela tvrdila je da je poruku napisao brodski mehaničar Bejts (Bates), a analiza je pokazala da je boca iz Brazila. Odmah su se pojavili i skeptici koji su se pitali kako je moguće da neko usred gusarskog napada uspije dohvatiti bocu, papir i olovku te uspije napisati poruku. 

Geri je kasnije priznao da je lažirao poruku.

Među fanovima paranormalnog, ''Deering'' je glavni primjer tajanstvenog utjecaja Bermudskog trokuta. Desetak godina nakon nestanka posade, američki autor Čarls Fort (Charles) prvi je spomenuo ''Deering'' u kontekstu paranormalnog. On je proučavao slučajeve nestalih brodova, a njegova knjiga "Lo!" svojevrsna je prethodnica svih teorija o Bermudskom trokutu. Zanimljivo je da čak i otok Kroatoan ima svoje tajne. Naime, jedna od prvih britanskih kolonija nestala je, a sudbine kolonista nikad nisu otkrivene. Jedino što je iza njih ostalo je natpis "KROATOAN".


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.