SKUPŠTINA KS

Forto: Sarajevo je najveće žarište u Evropi, mi smo u scenariju Bergamo

Otvorena su dva drive-in punkta i call centar, osigurana je nabavka 27.000 antigen testova, osiguran je angažman dodatnih zdravstvenih radnika, rekao je ministar Vranić

Forto: Postoje dva odgovora na krizu. Printscreen

Piše: A. Č.

15.3.2021

Počela je hitna sjednica Skupštine Kantona Sarajevo. Zastupnici su usvojili dnevi red sa tri tačke i to Informacija o trenutnom epidemiološkom stanju u KS, Informacija o nabavci vakcina protiv Covida i Prijedlog deklaracije protiv korupcije.

Premijer KS Edin Forto rekao je da je Sarajevo najveće žarište u Evropi.

- Došao trenutak da mi više ne čekamo scenarij Bergamo, već da smo u scenariju Bergamo. Moramo iskontrolirati ono što možemo da siđemo sa ovog mjesta. Postoje dva odgovora na krizu, jedan je zdravstveni, a drugi je ekonomski. Očekujem nedvosmislenu podršku Skupštine kako bi stvorili alate za nastavak borbe - rekao je Forto.

Dodatni kreveti u bolnicama

Ministar zdravstva KS Haris Vranić, nakon što je ispričao hronologiju pandemije u Sarajevu, ponovio je i šta je urađeno u proteklih mjesec i po.

- Otvorena su dva drive-in punkta i call centar, osigurana je nabavka 27.000 antigen testova, osiguran je angažman dodatnih zdravstvenih radnika. Za potrebe domova zdravlja preraspodjelom su osigurani vozači. Vlada je naredila nabavku 200 boca za patronažne pacijente. Osiguran je nesmetan tok testiranja, a isporuka počinje ove sedmice. Osigurani su dodatni smještajni kreveti, oko 100 - rekao je Vranić.

Djeca su značajni prenosioci virusa

Izlaganje ministra Vranića prekinuo je zastupnik Zvonko Marić.

- Najljubaznije vas molim da nam podatke koji su manje-više svima poznati maksimalno skratite. Imamo malo vremena i molio bih za konkretne podatke - rekao je Marić.

Ministar Vranić istakao je da u četvrtak dolaze šefovi intenzivne njege za liječenje bolesnika kako bi se uključili u liječenje.

- Od prve sedmice februara imamo porast novozaraženih, manje nego jučer, ali više je pacijenata u bolnicama. U zdravstvu imamo 656 pacijenata na bolničkom liječenju. Na respiratoru je osam bolesnika. U prethodna 24 sata je otpušteno 24 bolesnika. Hoću da kažem da ulazimo u treći talac i ovaj je drugačiji od ona prethodna dva. Detektirali smo da je britanski soj bio kod 25 posto ispitanika. Od 1. do 15. februara je porastao na 50 posto, a od 15. do 10. marta je porastao na 80 posto. Ovaj soj izaziva tešku kliničku sliku, pogotovo kod mlađe populacije. Djeca koja su asimptomatksa značajni su prenosioci virusa - rekao je Vranić. 

Djelimični lockdawn daje rezultate

Vranić: Situacija je ozbilja. Printscreen

Vranić je dodao da je djelimični lockdawn daje rezultate.

- Osnovno je obustavljanje kontakata, a virus se prenosi kapljični putem. Uveli smo restriktivne mjere poput online nastave, da se održava online poslovanje, a predvidjeli smo i nove mjere koje je Krizni štab donio jučer. Te mjere su podrazumijevale produženje lockdawna na iduću sedmicu uz pojačavanje i drugih epšidemiloških mjera - rekao je Vranić.

Gavrankapetanović: Kliničke slike su ozbiljnije

Gavrankapetanović: Dvorane nisu rješenje. Printscreen

Direktor Opće bolnice Ismt Gavrankapetanović rekao je da imaju 12 pacijenata na intenzivnoj njezi.

- Kliničke slike su ozbiljnije. Virus se brže razvija i sada je važno da uputimo građanima poruku koliko je teška situacija u zdravstvenom sistemu. Ne treba dizati paniku jer ona šteti zdravlju. Usko sarađujemo sa kolegama iz domova zdravlja i iz KCUS-a - rekao je Gavrankapetanović. 

Ne smatra da su dvorane za lakše bolesnike rješenje.

- Ti pacijenti trebaju ići kući. Bojim se da upućivanje pacijenata u dvorane može izazvati katastrofalene posljedice - rekao je Gavrankapetanović.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.