LJUDI TRAŽE RJEŠENJE

Kriza s plinom i grijanjem izazvala strah: Povećana potražnja za ogrjevom, cijena peleta skočila 260 KM!

Sve se to odrazilo na konačnu prodajnu cijenu, koja je od ponedjeljka ponovo porasla, kaže Helać

Građani traže alternativu. Ilustracija / Avaz

Piše: A. Nalo

26.1.2022

Dok Sarajevo prolazi kroz agoniju zbog nestašice plina, njegovi građani, barem oni koji imaju tu mogućnost, iz straha da s porodicama ne ostanu u hladnim domovima, počeli su razmišljati o alternativi. Tako su mnogi, bez obzira na ogromne minuse, obilazili mjesta gdje se prodaju drva, pelet...


Bolji način

- Potražnja je povećana i zbog same energetske krize koja je odavno prisutna, ali je jučer aktuelizirana i zbog nedostatka plina. Povećanjem potražnje očekujemo i rast cijene ogrjeva. U tom sektoru najtraženiji energenti su, tradicionalno, drveni pelet i iscijepana drva. Od to dvoje, pelet je zasigurno popularniji način zagrijavanja domova u posljednje vrijeme. Zato su potrebe za njim u posljednjih nekoliko godina itekako porasle - kaže Muhamed Helać iz preduzeća „Drvosječa“.

Prema njegovim riječima, nesrazmjer između potražnje i dostupnosti peleta doveo je do toga da ga u prethodnom periodu nije bilo dovoljno za podmirenje potreba tržišta u Bosni i Hercegovini.



Potrebe kupaca

- Sve se to odrazilo na konačnu prodajnu cijenu, koja je od ponedjeljka opet porasla. Tako se tona peleta ljetos kretala u rasponu od 300 do 330 KM, a od ponedjeljka se mogla vidjeti i cijena od 560 KM po toni. Ostali ogrjev zasad ima stabilne cijene, bez naznaka da će se mijenjati, dok je pelet upravo onaj energent koji trpi najveće promjene u cijenama, s obzirom na to da se već odavno smatra kao berzanska roba pa mu cijenu diktiraju proizvođači od kojih mi distribuiramo pelet - ističe Helać.

Ova kompanija, kako kaže njen direktor, ima dovoljno zaliha ogrjeva da može zadovoljiti potrebe kupaca.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.