REGION

LAŽI, SKANDALI, RAZVRAT Bosanac koji se lažno predstavljao kao biznismen bio u službi kod bludnog vladike Kačavende!

Priču o Jasminu, Božidaru, Arseniju, Christianu

Mi. K.

5.4.2016

Christian Stenberg, lažni Norvežanin, iz gradske uprave, a prije toga Jasmin Buhić iz Mrkonjić Grada. Ali i monah Arsenije iz manastira Papraća, opština Šekovići, jugozapadno od Zvornika. Ili Božidar iz Norveške, gdje je posljednji put viđen u Kristijansandu kako ga policija privodi s torbom za koju se vjerovalo da je puna narkotika.

Pod svim ovim imenima krije se ista osoba, koja je mnogobrojnim čitaocima najpoznatija po naslovu "Lažni Norvežanin vukao za nos pola Beograda", piše Blic.

Istraživanje ovog srbijanskog lista daje rezultate koje će objavljivati u serijama u štampanom izdanju,a donose šokantne tajne vezane za Christiana Stenberga, koji je široj javnosti poznat kao lažni Norvežanin.

Kada je "Blic" odlučio da zagrebe priču iza lažnog Norvežanina, nasmijanog 40-godišnjaka koji se u Beogradu predstavljao kao finansijski stručnjak iz Norveške, niko nije ni slutio da će nas tragovi voditi do osramoćenog vladike Vasilija Kačavende, optuživanog za razvrat.

Priču o Jasminu, Božidaru, Arseniju, Christianu... započinju preciznim osnovnim podacima. Iako je na društvenim mrežama pored svog najnovijeg imena - Christian Stenberg kao datum rođenja navodio 14. maj 1978, utvrđeno je da je rođen kao Jasmin Buhić dvije godine ranije - 14. aprila 1976. u Mrkonjić Gradu. Od oca Đume Buhića, islamske vjeroispovesti.

Mladi Jasmin na scenu stupa u teško doba, sredinom devedesetih u Bosni. Poslije teksta u "Blicu" prepoznalo ga je nekoliko svjedoka tih vremena i događaja. Ali ne kao lažnog Norvežanina Christiana Stenberga!

Oni ga znaju kao jeromonaha Arsenija, mladog igumana manastira Papraća, "naročito dragog vladiki Kačavendi".

O tim poslijeratnim događajima se i danas priča u Šekovićima, ne sa oduševljenjem. Sagovornici "Blica" upućeni u onovremene skandale u manastiru još nose gorčinu zbog seks-skandala koji je tresao Papraću i mirne Šekoviće.

Ljuti su. Ne libe se da porede to vrijeme u manastiru sa "ustanovama" koje se diče crvenim fenjerima, a ne ikonama i molitvom.

Imena svih sagovornika poznata su redakciji "Blica", ali su oni zbog prirode svojih iskaza i specifičnosti svojih zaposlenja zamolili da ih ne otkrivaju identitete.

- Da, sjećam se lijepog dječačića. Maloljetan ili tek ušao u punoljetstvo. U manastir, ovdje kod nas, u Šekoviće, prvi put ga dovodi otac Benedikt iz manastira Krka. Otac Benedikt je oduvijek bio poznat po sklonostima ka dječacima i tako je živio cijeli monaški život. Vladika Vasilije (Kačavenda) dječaka, mladića prihvata kao svog - otkriva sveštenik Eparhije zvorničko-tuzlanske.

Tada počinje dio života lažnog Norvežanina kao monaha Arsenija. Šokantna priča o nedozvoljenoj strasti u manastiru posvećenom Blagoveštenju Presvete Bogorodice.

Prema saznanjima "Blica", lažni Norvežanin danas ima srpski pasoš jer se pred nadležnim organima Srbije izjasnio kao Srbin. Ima dvije adrese koje su poznate redakciji ovog srbijanskog lista, a na kojima je prijavljen da stalno živi: jednu u Bosni, u Brodu, drugu u Beogradu.

Ima dvije lične karte, srpsku i bosansku. U Srbiji nije prijavio promjenu imena iz Jasmin u Christian, iako je na to po zakonu obavezan. Srbiju je napustio 18. marta. Svega nekoliko dana prije izbijanja afere "Lažni Norvežanin vukao za nos pola Beograda", on je prešao granicu s Bosnom i od tada mu se gubi svaki trag. Za sada.

christian

Mladi Jasmin na scenu stupa u teško doba, sredinom devedesetih u Bosni

Razvrat, manipulacije, zloupotrebe, crkveni skandali, lažno predstavljanje, prikrivanje dokaza... Sve ovo je otkriveno istraživanjem nevjerovatne  sudbine  Christiana Stenberga, poznatijeg kao lažni Norvežanin, donedavno zaposlenog u državnim institucijama.

Priča o lažnom Norvežaninu koji je vukao za nos pola Beograda jedna je od najčitanijih u istoriji "Blica“. Ali istraživanje "Blica“ je pokazalo da je život tog 40-godišnjaka mnogo veća priča od kratkotrajnog, tragikomičnog putešestvija kroz nekoliko državnih preduzeća.

Jer direktno otvara pitanje o bludu pojedinih episkopa SPC, prvenstveno vladike Vasilija Kačavende, čiji bi status penzionisanog monaha u činu vladike Crkva sigurno trebalo još jednom da razmotri.

"Blic" će u narednim izdanjima objaviti priče o životu lažnog Norvežanina, koje će nekima ostaviti utisak da je riječ o mladom čovjeku koji je bio žrtva, a nekima možda da je u pitanju čovjek koji je tačno znao šta radi. Ali iznad svega toga, "Blic" će objaviti istinu, koja je u Crkvi skrivana godinama.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.