STAVOVI

Agić: Zaključak Skupštine KS imat će nesagledive posljedice po rad socijalnih ustanova

Ne znam da li su zastupnici svjesni odgovornosti, zbog pokazivanja nedomaćinskog odnosa prema ovim ustanovama, kazala je Agić

Agić: Sva socijalna davanja uvećana su za šest posto. Pres-služba KS

Piše: A. J.

2.11.2020

Ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS Jasna Agić je govoreći o najvažnijim aktivnostima Vlade KS i Ministarstva za rad, socijalna pitanja, raseljena lica i izbjeglice naglasila da su, iako je vrijeme pandemije koronavirusom obilježilo mandat ove Vlade, ostvarena dva najvažnija cilja, a to su pomoć najugroženijim kategorijama građana Kantona i sprečavanje ulaska virusa u institucije socijalne zaštite sa stacioniranim korisnicima.


Planirana i podjela zimnice

- Urađeno je jako puno poslova u resoru. Sva socijalna davanja uvećana su za šest posto, isplatili smo jednokratnu pomoć u iznosu od 50 KM osobama koje ostvaruju stalnu novčanu pomoć. Na početku pandemije, donijeli smo program interventne podrške socijalno najugroženijim licima i porodicama, te im dodijelili interventnu novčanu pomoć u iznosu od 200 KM. Dodijeljeno je preko 1.500 paketa sa hranom i higijenskim potrepštinama. Putem Javnog poziva Ministarstva  humanitarnim organizacijama i udruženjima iz resora ovog ministarstva dodijeljena je sredstva u iznosu od 308.200 KM. Za obilježavanje 'Dječije nedjelje' u 2020. godini obezbijeđena su sredstva u iznosu od 20.000 KM, kao finansijska potpora djeci smještenim u hraniteljskim porodicama i djeci sa invaliditetom u porodicama koja su u stanju socijalne potrebe. Putem Direkcije za robne rezerve podijeljeno je 5.000 kilograma brašna najugroženijim kategorijama stanovništva. Planirana je i podjela zimnice ovim građanima - rekla je ministrica Agić.


U svim ustanovama socijalne zaštite poduzete su sve mjere u vezi sprečavanja i ranog otkrivanja bolesti izazvane koronavirusom, a one su redovno opskrbljivane potrebnom higijensko-zaštitnom opremom, provođena je stalna dezinfekcija, a angažovali su i epidemiologa kao pomoć zaposlenim u provođenju svih higijensko-epidemioloških mjera i sprečavanju ulaska virusa u ove ustanove.


U ovom periodu Ministarstvo je osiguralo i namirnice za pripremu toplog obroka i podjelu suhog obroka za 2.781 korisnika javne kuhinje, organizovani su i mobilni timovi za dostavljanje obroka na kućnu adresu starim i iznemoglim sugrađanima.


Za sufinansiranje projekata održivog povratka dodijeljena su sredstva u iznosu većem od 300.000 KM.


U saradnji sa Službom za zapošljavanje KS i Vladom KS, Ministarstvo je pokrenulo program aktivnih mjera zapošljavanja u ukupnom iznosu od 3.458.037 KM kojim se zapošljava 630 osoba. Također, redovno su isplaćivane novčane naknade onima koji su ostali bez posla, te im je osigurana zdravstvena zaštita.


U zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne zaštite do sada je uposleno 102 medicinska radnika preko Službe za zapošljavanje.

Nema dovoljno ljudskih resursa

Odgovarajući na novinarsko pitanje ministrica Agić je kazala kako će se primjena zaključka Skupštine se odraziti na socijalne ustanove, jer svakako nemaju dovoljno ljudskih resursa, a posebno u vrijeme pandemije.

- Zbog zaštite korisnika ustanove su imale epidemiologa koji je radio na sprečavaju 'ulaska' virusa u ove ustanove, šest ih nema upravljačke strukture, te je zaustavljena i izrada socijalne mape. Upozoravam javnost da će ovo imati nesagledive posljedice po rad socijalnih ustanova, te ne znam da li su zastupnici svjesni odgovornosti, zbog pokazivanja nedomaćinskog odnosa prema ovim ustanovama - zaključila je ministrica, saopćeno je iz Pres-službe KS.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.