SVJETSKO PRVENSTVO

Utakmica puna iskri: Kanađani pobijedili temperamentne Slovence za polufinale Mundobasketa

Sjajna utakmica Kanađana poslala ih je u polufinale Mundobasketa u kojem će igrati protiv Srbije

Detalj sa utakmice Slovenija - Kanada - Avaz
+4

6.9.2023

Košarkaške reprezentacije Slovenije i Kanade susrele su se u posljednjem četvrtfinalnom susretu Mundobasketa. Slavila je selekcija Kanade rezultatom 100:89.

Utakmica je tokom prvog poluvremena bila za prave ljubitelje košarke, izuzetno atraktivna i potentna u napadačkom smislu.

Košarkaši obiju reprezentacija igrali su veoma dobro, a, kako se i pretpostavljalo, predvodili su sve igrače Šaj Gildžus-Aleksander (Shai Gilgeous-Alexander) i Luka Dončić.

Podršku je Dončiću u prvom poluvremenu pružio i fenomenalni Klemen Prepelič nekim nevjerovatnim šutevima za tri poena.

Koliko su bili izjednačeni u prvom poluvremenu, dovoljno je reći da je prvih 20 minuta završeno rezultatom 50:50.

Treća četvrtina je završila velikom prednošću u korist Kanade. Njihova igra je djelovala mnogo ozbiljnije nego u prvom poluvremenu, ali ni Slovenci nisu posustajali.

Možda je bolje reći, Prepelič i Dončić nisu dozvolili da stvari izmaknu kontroli.

Treba napomenuti da su se Slovenci tokom trajanja cijele utakmice žalili na suđenje, te da su zbog toga bili van ritma.

Kanađani su odbijali sve napade Slovenaca svojom veoma dobrom partijom.

Dilon Bruks (Dillon Brooks) i Luka Dončić isključeni su u četvrtoj četvrtini zbog dvije tehničke greške koje su dobili poprilično zasluženo zbog konstantnog pričanja sa sudijama i provokacija.

Reprezentacija Kanade će u polufinalu igrati protiv selekcije Srbije za plasman u veliko finale Mundobasketa.

Srbiji je i odgovarala ova pobjeda Kanade jer su se tako plasirali na Olimpijske igre u Parizu 2024. godine.