Najveće sudijske greške u historiji fudbala: Hrvat na prvoj poziciji

Od sudija koji postižu golove do tri žuta kartona, na ovoj listi je sve viđeno

Najveće greške sudija: Šimunić predvodi listu. AP

14.2.2023

Prigovori navijača na greške sudija su sastavni dio sporta. Brojna negodovanja na neke odluke su potpuno i opravdana, a porastom društvenih mreža to je postala česta praksa.

Fudbalski portal „FourFourTwo“ je objavio listu sa 25 najvećih sudijskih grešaka.

Prenosimo najgorih pet izabranih:

5) Nedosuđeni crveni karton Haroldu Šumaheru

Njemački golman Harold Šumaher (Scumacher) je napravio jedan od najgorih prekršaja u historiji Svjetskih prvenstava.

U polufinalu 1982. godine između Njemačke i Francuske on je u zraku, iz zaleta udario francuskog igrala Patrika Batistona (Patrick Battiston), a sudija nije dosudio ništa.

Francuz je ostao bez svijesti, dva zuba i sa tri slomljena rebra i oštećenjem na kičmi...

4) Anrijeva ruka protiv Irske

Plej-of za Svjetsko prvenstvo 2010. godine između Francuske i Irske je donijelo još jednu grešku.

Ovaj put je u pitanju Tijeri Anri (Thierry Henry) i njegovo vidljivo igranje rukom, nakon čega je Francuska izjednačila utakmicu na 1:1 i osigurala kartu za odlazak u Južnoafričku Republiku.

Anri je nakon toga čak i priznao igranje rukom.

3) Maradonina „Božija ruka“

Slavno igranje rukom Dijega Maradone (Diego) za Argentinu na Svjetskom prvenstvu 1986. godine, kojim je izbacio Englesku , je možda najpoznatiji gaf na ovoj listi. Tunižanin Ali Bin Naser (Ali Bin Nasser) je kasnije okrivio svog pomoćnika.

2) Sudija koji ne zna na sat

Dok je Mali vodio protiv Tunisa 1:0 na Afričkom kupu nacija 2021. godine, sudija iz Zambije je Jani Sikazve (Janny Sikazwe) je odlučio dva puta svirati kraj utakmice prije 90. minute.

U 85. i 89. minuti je sudija svirao kraj, a igrači su išli u svlačionicu, iako su imali da igraju još utakmica nadoknade.

Zatim im je bilo naređivano da se vrate kako bi nastavili utakmicu.

1) Šimunićeva tri žuta kartona

Ovo je bilo nešto specijalno. Engleski sudija Grejam Pol (Graham Poll) je sebi upropastio svaku šansu da sudi dalje na Svjetskom prvenstvu 2006. godine zbog nevjerovatne greške u utakmici Hrvatske i Australije.

Pol je uspio pokazati tri žuta kartona hrvatskom defanzivcu Josipu Šimuniću. Naravno, Pol je nakon toga spakovao stvari i otišao kući i nije više sudio na Svjetskom prvenstvu.