ČUVENI NAPADAČ

Legendarni Vahidin Musemić igrao je dvije kultne utakmice, učestvovao u najvećem uspjehu Jugoslavije

Musemić je za Sarajevo odigrao 300 utakmica i postigao 300 golova

Musemić: Odlazak legende. Facebook

30.6.2023

Legendarni fudbaler Vahidin Musemić preminuo je danas u 77. godini.

Vijest o smrti čuvenog asa Sarajeva i bivšeg reprezentativca Jugoslavije potresla je Bosnu i Hercegovinu, ali i region.

Musemić je za Sarajevo odigrao 300 utakmica i postigao 300 golova, a legendarni napadač odigrao je za Bordo tim i kultnu utakmicu protiv Mančester junajteda.

Prije 56 godina Sarajevo je ukrstilo koplja s Mančester junajtedom u osmini finala Kupa šampiona.

Na prepunom Koševu, pred gotovo 40.000 gledalaca, utakmica je završila bez pobjednika, 0:0. U revanšu je Junajted na čuvenom Old Trafordu pobijedio sa 2:1, uz kontroverzno suđenje jer su "Đavoli" došli do drugog gola nakon što je lopta izašla u gol-aut. Na kraju je Junajted i osvojio Kup šampiona, prvi put u svojoj historiji.

Podsjetimo, osim legendarnog Musemića, za Sarajevo su na toj utakmici igrali još: Muftić, Fazlagić, Blažević, Jesenković, Vujović, Bajić, Prodanović, Šiljkut, Prljača, Antić.

Musemić je učestvovao i u najvećem uspjehu reprezentacije nekadašnje Jugoslavije.

Za reprezentaciju je odigrao 17 utakmica. Debitovao je 6. aprila 1968. godine protiv Francuske i bio je strijelac gola.

Sa reprezentacijom Jugoslavije osvojio je srebrenu medalju na Evropskom prvenstvu u Rimu 1968. godine. To finale je ostalo upamćeno po tome što je ponovljeno.

Podsjetimo, prvi meč je završen rezultatom 1:1, Jugoslavija je vodila od 39. minuta golom Dragana Džajića, a Italija je izjednačila u 80. minutu golom Domenjinija. U ponovljenom meču dva dana kasnije je Italija slavila sa 2:0 i osvojila titulu.