ALARMANTNO

BiH uvjerljivo najgora za život!

Sa plaćom do 440 eura ne može se, nažalost, preživjeti, kaže Miljević

Grafički prikaz visine prosječne plaće po državama u Evropi

Piše: E. HALIMIĆ

2.10.2018

Bosna i Hercegovina ima najnižu prosječnu plaću od svih država Evropske unije, a u regionu jedino Srbija ima neznatno nižu plaću, ali i dosta niže cijene, pokazali su podaci koje je objavio Eurostat. 

- U prvom kvartalu ove godine prosječna isplaćena plaća u BiH iznosila je 440 eura, u Crnoj Gori 512, u Hrvatskoj 832, u Sloveniji 1.077, Mađarskoj 703, Rumuniji 535, Bugarskoj 457 eura – pokazuju podaci Eurostata. 

Potrošačka korpa 

No, to nije smetnja da aktuelna vlast već godinama uvjerava građane kako je živjeti u BiH sve bolje i lagodnije. Tako se, pogotovo u ovo predizborno vrijeme, hvale da su porasle plaće, da se ekonomska situacija poboljšala, ali je istina da su za pet godina prosječni troškovi života jedne četveročlane porodice skočili za skoro 84 marke, dok je prosječna plaća u istom periodu porasla za svega 41 marku.

Sudeći prema izvještaju Saveza sindikata Republike Srpske, potrošačka korpa u avgustu 2013. iznosila je 1.785, a u avgustu ove godine 1.869 KM, dok je u istom periodu prosječna neto plaća porasla sa 811 na 852 KM.

Prema podacima Eurostata, građani Bosne i Hercegovine pojedine proizvode u maloprodaji plaćaju skuplje nego stanovnici Evropske unije, čija je prosječna plaća viša i do pet puta od one u našoj državi. Cijena električnih uređaja u BiH veća je za skoro šest posto od prosjeka EU. Cijena hrane u BiH je ista ili čak viša nego u nekim zemljama u EU. Situacija je ista i s odjećom. I nju plaćamo po skoro istim cijenama kao i u EU, a cijene su nam čak i više od onih u Bugarskoj, Mađarskoj i Velikoj Britaniji, u kojoj je, poređenja radi, prosječna plaća u ovoj godini 1.990 eura ili četiri i po puta veća nego u BiH.


Miljević: BiH je nedovršena država u ekonomskom smislu

Ekonomista Damir Miljević kazao je za “Avaz” da se sa plaćom od 440 eura u BiH, nažalost, ne može preživjeti uz potrošačku korpu od 1.000 eura.

- To građani BiH najbolje znaju i zato novac pronalaze na razne načine, bilo da imaju neke rezerve ili da im šalje rodbina iz inozemstva, bilo da se zadužuju kod banaka. Ne treba zaboraviti da dobar dio stanovništva dnevno preživljavanje zasniva na uzimanju kredita – istaknuo je Miljević.

Teška situacija

Dodao je da je situacija vrlo teška, posebno zato što političari u BiH godinama uvjeravaju građane da im je sve bolje i bolje, dok je u stvarnosti sve gore i gore.

- Očito je da postoji ogromna razlika između onoga kako žive građani BiH i kako živi vladajuća elita. Treba naglasiti da, iako je u Srbiji niža plaća, treba uzeti u obzir da građani u toj državi imaju znatno niže troškove života. Kad to uzmemo u obzir, Bosna i Hercegovina je definitivno najgora – naglasio je Miljević.

Prema njegovim riječima, BiH je nedovršena država, ali ne samo u političkom nego i u ekonomskom smislu.

- Ovdje vidimo da nema nikakvih suvislih ekonomskih politika, naročito kad je u pitanju kontrola cijena. Kod nas je tržište opterećeno monopolima i posljednjih godina imamo oštar pomak društvenog bogatstva, koje se sve više odljeva u pravcu bogatih, što dovodi i do divljanja cijena. Dopustili smo divlju tržišnu ekonomiju, u kojoj svako radi šta hoće, a posljedica je da nam više od 50 posto stanovništa živi na granici ili ispod granice siromaštva – zaključio je Miljević.

Najviše novca za hranu 

Najviše novca u avgustu porodice u BiH trošile su za prehranu – 691 marka, stanovanje i komunalne usluge koštale su 568 maraka, dok je za tekuće održavanje domaćinstva trebalo izdvojiti 105 maraka, navodi Savez sindikata.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.