BANJA LUKA

Ambasador Fild: Britanija podržava napredak, prosperitet i umjetnost BiH

FENA

Fena

7.3.2019

Izložba "Percepcije: Cvijet je najljepši kad je neubran", u čijem su fokusu žene, otvorena je večeras u Muzeju savremene umjetnosti RS u Banjoj Luci.

U pitanju su radovi 14 najznačajnijih britanskih umjetnica, dobitnica Tarnerove nagrade, predstavnica Velike Britanije na Venecijanskom bijenalu i članica grupe "Young British Artists", u neobičnom dijalogu sa 12 umjetnica iz kolekcije Muzeja savremene umjetnosti RS, različitih generacija, od savremenih mlađih umjetnica, umjetnica srednjih generacija i onih koje pripadaju umjetnosti iz vremena Jugoslavije.

Britanski ambasador u BiH Metju Fild (Matthew Field) izrazio je podršku nastavku saradnje na polju umjetnosti te da savremena umjetnička djela posmatračima pružaju priliku da ih sagledaju iz više uglova i pronađu paralele sa svojom svakodnevicom.

- Odlična saradnja British Councila i Muzeja savremene umjetnosti RS je dovela do spajanja kolekcija i imamo priliku da vidimo djela značajnih britanskih i regionalnih umjetnica – podsjetio je on.

Ambasador Fild je istakao da je njegova zemlja partner BiH i snažno podržava njen napredak i prosperitet, ali i rad u polju umjetnosti.

I entitetska predsjednica Željka Cvijanović smatra da je ovo sjajan projekt zajedničke umjetničke saradnje.

- Velika je stvar kada imate toliko umjetnica koje dolaze iz Velike Britanije, ali i ovog prostora, da zajedno, kroz svoj umjetnički izraz, pošalju određenu poruku, a posebno je važno da je to upriličeno za 8. mart – rekla je Cvijanović.

Izložba u Banjoj Luci nazvana je po djelu jedne od umjetnica Sandre Dukić.

Naziv je ujedno i narodna poslovica, "Cvijet je najljepši kad je neubran", kojom se umjetnica vizuelno duhovito poigrava, želeći da skrene pažnju na radikalnije preispitivanje pozicije žena u društvu.

Poslovica sadrži i određene društvene i kulturološke karakteristike, koje zajedno sa društveno–historijskim okvirom mogu biti polazna tačka za istraživanje rodnih odnosa ovog podneblja.

Kustoskinja izložbe Lana Pilipović izložbu je podijelila u četiri segmenta, i to: „Refleksija”, „Izloženost”, „Rodna tijela” i „Duh”. Ovi segmenti osmišljeni su tako da odražavaju dijalog umjetnica, sličnosti i razlike umjetničkih koncepata, raznovrsnost ženskog izraza – od intimnih, ličnih stavova do percepcije društva u kojem žive, kao i njihov međusobni odnos.

Na izložbi su izložena djela umjetnica: Abigejl Lejn, Antee Hamilton, Kamile Lou, Silije Hempton, Kler Strand, Elizabet Prajs, Džilijan Vering, Helen Čedvik, Laure Oldridž, Lubaijane Himid, Madame Jevond, Rejčel Vajttrid, Sare Lukas, Trejsi Emin, Margarete Kern, Sandre Dukić, Nives Kavurić Kurtović, Irme Markulin, Marije Dragojlović, Svjetlane Salić Mitrović, Kose Bokšan, Vesne Perunović, Lale Raščić, Borjane Mrđa, Biljane Gavranović, Kate Mijatović.

Izložba "Percepcije" do sada je prikazana u Narodnom muzeju Crne Gore na Cetinju, Galeriji Matice srpske u Novom Sadu i Nacionalnoj galeriji Kosova u Prištini, a poslije postavke u Banjoj Luci njena posljednja stanica u okviru balkanske turneje je Muzej savremene umetnosti u Skoplju.

Nakon izložbi Dejmijana Hersta “Nova religija” i Grejsona Perija “Taština malih razlika” British Council i Muzej savremene umjetnosti RS- su nastavili saradnju i na ovom projektu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.