BIH

Najtežim pacijentima zbog tendera ugrožen život

Iz Zavoda FBiH ističu da poduzimaju sve što mogu da osiguraju nabavku lijekova za najteže bolesti

Nedostaju citostatici koji nemaju dozvolu za stavljanje u promet u FBiH

Piše: A. NUHANOVIĆ

26.3.2019

Onkološki pacijenti u Bosni i Hercegovini sami nastavljaju bitku za život. Federacija BiH u deficitu je čak 15 citostatika, a u Republici Srpskoj teško oboljeli također se sami moraju snalaziti za lijekove koji su neophodni u borbi protiv raka dojke i pluća.

Iz Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja (ZZOR) ističu da poduzimaju sve što mogu da bi osigurali lijekove za najteže bolesti. No, potvrdili su nam da je poništen tender za nabavku 16 citostatika.

- Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH proveo je otvoreni postupak javne nabavke citostatika u bolničkoj zdravstvenoj zaštiti. Precizirana su 22 lijeka koja se nalaze na listi lijekova koji se finansiraju iz Fonda solidarnosti FBiH. Postupak je okončan zaključenjem ugovora za šest lijekova. Za 16 lijekova tender je poništen zato što u zadatom roku nije dostavljena nijedna ponuda ili neke ponude nisu bile prihvatljive - pojašnjavaju iz Zavoda.

Adnan Čustović, rukovodilac Službe za finansije i računovodstvo Federalnog zavoda, u izjavi za „Avaz“ kazao je da se ove godine kasnilo s donošenjem budžeta Federacije BiH, a time i usvajanja Finansijskog plana, zbog čega je Zavod bio u potpunoj blokadi.

- Zato je skoro dva mjeseca naš rad bukvalno bio obustavljen. Nismo imali odobren Finansijski plan za ovu godinu - navodi Čustović.

On ističe da zapravo uglavnom nedostaju citostatici koji nemaju dozvolu za stavljanje u promet u FBiH, a koji su neophodni u dijagnostici i terapiji. No, oni su, dodaje, ipak na listi Zavoda.

 Neatraktivne količina i cijena 

- Trenutno je deset deficitarnih citostatika („vinkristin“, „klorambucil“, „melfalan“, „tioguanin“, „citarabin“, „vinblastin“, „prokarbazin“, „bleomicin“, „asparaginaza“ i „lomustin“) nemoguće nabaviti jer Zavod ne može ispuniti ugovore s dobavljačima, a nema mogućnosti novih javnih nabavki. Za ovih deset lijekova dobavljači se nisu javili zato što im nije bila atraktivna količina koju trebamo, ali ni cijena. To su uglavnom „jeftiniji“ lijekovi. A ako su neki lijekovi deficitarni duže vrijeme, tada nadležni doktori pacijente prebacuju na lijekove koji ih mogu zamijeniti - istakao je Čustović.

Čustović naglašava da će Zavod refundirati sva sredstva pacijentima koji uspiju nabaviti lijek koji im je potreban i to u punom iznosu. Inače, u Finansijskom planu za ovu godinu za nabavku citostatika planirano je 45 miliona maraka. 


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.