Godišnjica potpisivanja Dejtonskog sporazuma i izbor Joea Bidena za predsjednika SAD-a doprinijeli su otvaranju razgovora o BiH, smatra analitičar Inicijative za evropsku stabilnost iz Berlina, Adnan Ćerimagić. Dodaje da su povratku BiH u fokus međunarodne zajednice pomogli i događaji u samoj državi koji se, iz perspektive Berlina, Londona i Washingtona, vide kao pomaci.
Konkretne odluke
- Od dogovora o Programu reformi za NATO, nekoliko prioriteta iz EU puta, uključujući i održavanje izbora u Mostaru, promjene u Centralnoj izbornoj komisiji i nove dinamike oko VSTV-a, te stare - nove Vlade KS, koja je u svjetskim centrima postala takoreći simbol donošenja nekih novih vrijednosti u bh. politiku, od transparentnosti do iskrenog rada sa stranim partnerima – kaže Ćerimagić.
Prema njegovim riječima, dodatni razlog je i pandemija, te činjenica da su vlade u BiH zatražile značajnu novčanu podršku od međunarodnih financijskih institucija i EU.
- U ovom trenutku svi razgovori su samo razgovori, a konkretnije odluke, ako ih bude, ne treba očekivati vrlo brzo. Za aktere u BiH, a tu ne mislim samo na institucije i političare već i privredu, akademsku zajednicu i civilni sektor, u ovom trenutku je ključno da na važnim adresama u Evropi i SAD-u pokušaju na najbolji način predstaviti što realniju sliku o BiH. I ne uvijek i nužno javno, jer ponekad pretjerani javni pritisak može izazvati i izaziva suprotan efekat – ističe Ćerimagić.
On smatra da predstavnici bh. institucija i društva u svjetskim centrima trebaju progovoriti ne samo o tome šta bi željeli da im međunarodni partneri pomognu, već i šta je moguće, ali i najpotrebnije i najkorisnije.