POTPREDSJEDNIK RS-A

Salkić: Bošnjaci u obrazovnom procesu u bh. entitetu RS izloženi su diskriminaciji

Takve generacije u budućnosti mogu da produkuju, na bazi loše stečenog znanja, nove sukobe i nove zločine, poručio je Salkić

Ramiz Salkić. ANADOLIJA

A. O.

12.7.2022

Potpredsjednik bh. entiteta RS, Ramiz Salkić izjavio je da su Bošnjaci u obrazovnom procesu u bh. entitetu RS izloženi aparthejdu i diskriminaciji što su potvrdile i presude relevantnih sudova, uključujući i Ustavni sud Bosne i Hercegovine.

Reagujući na izjavu visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, Kristijana Šmita (Christiana Schmidta), u kojoj je rekao da treba unificirati udžbenike historije u Bosni i Hercegovini.

- Obrazovni sistem u bh. entitetu RS, kada govorimo o predmetu historija, obiluje nerelevantnim i netačnim historijskim činjenicama - rekao je Salkić. 


Vojska stvarala entitet

Dodao je da generacije koje se obrazuju i čija se svijest oblikuje na netačnim historijskim činjenicama prepreka su izgradnji demokratskog i tolerantnog društva.

- Takve generacije u budućnosti mogu da produkuju, na bazi loše stečenog znanja, nove sukobe i nove zločine. Uprkos utvrđenim činjenicama pred Međunarodnim sudom pravde i Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Hagu djeca u ovom entitetu uče da je tzv. Vojska RS-a stvarala entitet RS, a ne uče da je ta vojska presuđena da je počinila genocid nad Bošnjacima stanovnicima „sigurne zone“ UN Srebrenica - poručio je Salkić.

Kaže da učenici, također, uče o Ratku Mladiću i Radovanu Karadžiću kao srpskim herojima, a ne uče da su oni presuđeni ratni zločinci za genocid, udruženi zločinački poduhvat, terorisanje građana, opsadu Grada Sarajeva.

- Ovako obrazovane nove generacije podložne su različitim oblicima manipulacije i usmjeravanja ka izazivanju nacionalne, vjerske mržnje i netrpeljivosti - poručio je. 


Presude relevantnih sudova

- Godinama ukazujem na čisto srpski pravoslavizirani obrazovni proces u ovom entitetu koji je velika prijetnja po mir i stabilnost u budućnosti, a danas po dobre međukomšijske odnose. Bošnjaci su godinama u ovom obrazovnom procesu izloženi aparthejdu i diskriminaciji što su potvrdile i presude relevantnih sudova, uključujući i Ustavni sud Bosne i Hercegovine - rekao je on.

Zbog toga ohrabruje ideja visokog predstavnika, Šmita, da se u budućnosti pozabavi ovim pitanjima, dodaje on.

- Inertnost OSCE-a i OHR-a u prethodnom periodu ohrabrila je radikalno nastrojene političare iz reda srpskog naroda u ovom entitetu da obrazovni proces radikalno pravoslaviziraju i time ga učine neprihvatljivim Bošnjacima, čemu svjedoče i alternativni vidovi obrazovanja bošnjačke djece u ovom entitetu - zaključio je Salkić.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.