DODIKOV SAVJETNIK

Milan Tegeltija: RS je vlasnica 49 posto teritorije BiH, Ustavni sud je politički instrument

Treba braniti svoju imovinu, odnosno, samo implementirati ono što piše u Dejtonskom sporazumu, rekao je Tegeltija

Tegeltija gostovao na RTRS-u. Screenshot

H. J. I.

23.9.2022

Milan Tegeltija, savjetnik Milorada Dodika, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i bivši predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) komentarisao je u Jutarnjem programu RTRS-a odluku Ustavnog suda BiH koji je van snage stavio Zakon o nepokretnoj imovini RS.

Tegeltija je rekao da je Ustavni sud BiH "nastavio nakaradnu praksu".

- BiH je sastavljena od entiteta, i to je jedino mjerodavno. Treba braniti svoju imovinu, odnosno, samo implementirati ono što piše u Dejtonskom sporazumu. Ustavni sud BiH ne donosi ovakve zakone, već RS. Našu imovinu nećemo nikome dati, ona je naša i samo naša - rekao je Tegeltija.

"Politički instrument političkog Sarajeva"

Dalje Tegeltija tvrdi da je ovim prkršen Dejtonski sporazum i da se ovom odlukom Ustavni sud BiH stavio iznad njega.

- RS na to nije pristala u Dejtonu. Prema tome, RS je strana u Dejtonskom sporazumu vlasnica 49 posto teritorije BiH na kojoj ona ima teritorijalni integritet i unutrašnji suverenitet. Te su stvari nesporne u Dejtonskom sporazumu i danas vidimo da Ustavni sud BiH apsolutno ignoriše osnovne postavke Dejtona, postavlja se iznad njega, dodjeljuje BiH imovinu koju ona nema u tom mirovnom sporazumu jer je BiH sastavljena od entiteta.

Ovo je samo potvrda da se Ustavni sud BiH već davno potvrdio u politički instrument političkog Sarajeva i bošnjačke politike. Ovo je nešto što smo mogli od njih očekivati, ali mislim da to neće u značajnoj mjeri utjecati na RS jer će ona čvrsto braniti svoje stavove, svoju imovinu i ono što je potpisala u Dejtonskom sporazumu - poručio je Tegeltija.

Sud ponovio svoj stav

Podsjetimo, Ustavni sud je, odlučujući o zahtjevu šest delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, utvrdio da RS nema ustavnu nadležnost za reguliranje pravne materije koja je predmet Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti RS, jer je to nadležnost Bosne i Hercegovine. Ustavni sud je stavio sporni zakon van pravne snage.

Sud je ponovio svoj stav iz ranijih odluka o tome da je država pokušala da riješi to pitanje putem formiranja Komisije za državnu imovinu.

Inače je sporni zakon trebao stupiti na snagu 13. aprila ove godine, ali je na sve to reagovao visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit (Christian Schmidt) koji je dan ranije suspendovao zakon i donio odluku o njegovom neprovođenju dok Ustavni sud BiH ne da stav o tom pitanju.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.