"GRAD HEROJ"

Mostarci paljenjem svijeća odali počast Vukovaru

Okupacija Vukovara završila 15. januara 1998. mirnom reintegracijom hrvatskog Podunavlja i vraćanjem u ustavno pravni poredak Republike Hrvatske

Građani Mostara zapalili svijeće. Fena

H. J. I.

18.11.2022

Građani Mostara večeras su, na 31. godišnjicu pada Vukovara, svetom misom i paljenjem svijeća iskazali poštovanje prema svima onima koji su svoje živote položili za odbranu Grada heroja.

Građani Mostara se svake godine tradicionalno kod spomen-križa u Vukovarskoj ulici okupljaju u velikom broju, gdje se paljenjem svijeća, molitvom i pjesmom prisjećaju žrtava Vukovara, Škabrnje i drugih stradalih u Domovinskom ratu.


Bio pod opsadom 87 dana

Kako historijski izvori navode, presudna bitka za Vukovar počela je 25. avgusta 1991. godine, kada su JNA i srpske paravojne postrojbe krenule u opći tenkovsko-pješački napad na grad.

Vukovar je branilo oko 1.800 pripadnika Zbora narodne garde (ZNG) i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu hrvatske vojske. Nakon nekoliko neuspješnih pokušaja deblokade grada i pada Lušca 2. novembra, a zatim i Bogdanovaca, 10. novembra 1991.,Vukovar se našao u potpunom okruženju.

Grad je pod opsadom bio 87 dana, a bitka za Vukovar završila je, kako se često ističe, 18. novembra 1991. iako su borbe u pojedinim dijelovima grada trajale i nakon tog datuma.


Okupacija Vukovara završila 1998. godine

Prema posljednjim podacima na hrvatskoj strani ubijeno ili nestalo 2.717 osoba, u srbijanske koncentracijske logore odvedeno oko sedam hiljada zarobljenika, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.

Okupacija Vukovara završila 15. januara 1998. mirnom reintegracijom hrvatskog Podunavlja i vraćanjem u ustavno pravni poredak Republike Hrvatske.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.