POTVRDIO SUD BIH

Vlajinić postao prvi službenik koji je dobio UIO BiH po tužbi zbog višegodišnjeg mobinga

Carinski službenik probio led i dokazao da ono što su mu godinama radili poslodavci nije bilo u skladu sa zakonom

Apelaciono vijeće Suda BiH potvrdilo prvu presudu za mobing u UIO BiH. Siniša Pašalić/Ringier

A. Č.

16.2.2023

Uprava za indirektno oporezivanje BiH vršila je mobing nad carinskim službenikom Ljubomirom Vlajinićem iz Bosanske Dubice premještajući ga s jednog na drugo radno mjesto punih pet godina.

Apelaciono vijeće Suda BiH potvrdilo je tako prvu presudu za mobing u UIO BiH, instituciju za koju se već godinama navodi da vrši mobing nad većim brojem svojih radnika, koji se, nažalost, zbog straha od otkaza ne usuđuju tužiti poslodavca.

Ipak, carinski službenik iz Bosanske Dubice probio je led i dokazao da ono što su mu godinama radili poslodavci nije bilo u skladu sa zakonom, niti sa internim aktima koje je donijela tužena strana.

Ugroženo i zdravlje

U pravosnažnoj presudi, koja bi mogla biti uvod u mnogobrojne postupke protiv UIO BiH u narednom periodu, navodi se između ostalog, da je Vlajinić od avgusta 2016. do avgusta 2021. premještan i na neuslovne granične prelaze, gdje nije bilo ni osnovnih uslova za rad.

Osim degradiranja, Vlajiniću je bilo ozbiljno ugroženo i zdravlje.

Predrag Herbez, advokat Ljubomira Vlajinića, izjavio je za Srpskainfo da je Vlajinić iskazao hrabrost i na Sudu BiH dokazao da je nad njim vršen mobing.

– Svi znaju da se nad službenicima UIO BiH već godinama vrši mobing, ali iz straha od otkaza ili premještaja na druga radna mjesta službenici nemaju hrabrosti da traže pravdu. Ljubomir Vlajinić je bio hrabar da javno i pred Sudom BiH ukaže na mobing – rekao je advokat Herbez.

Karijera krenula nizbrdo

Ljubomir Vlajinić je tako postao prvi službenik koji je pred Sudom BiH dobio UIO BiH po tužbi zbog višegodišnjeg mobinga.

Vlajinić je bio jedan od carinika sa visokom stručnom spremom koji su ostvarivali izuzetne rezultate, nakon čega je njegova poslovna karijera krenula nizbrdo.

Radnika koji je imao zapažene rezultate u svom poslu, fakultetsku diplomu, šefovi su između ostalog slali na granične prelaze Hukića Brdo i Užljebić, gdje nije bilo ni osnovnih uslova za rad.

Posebno otežavajuća okolnost na strani UIO BiH bila je što je Vlajiniću, pored toga što je degradiran, ozbiljno narušeno i zdravlje.

Uključen i Ombudsmen BiH

Sud BiH je u svojoj presudi konstatovao da je Vlajinić od oktobra 2015. do juna 2018, nakon Banje Luke, premještan u Bosansku Gradišku, Gradinu, Bosansku Dubicu, neuslovne prijelaze Užljebić, prelaz Hukića Brdo, te Aerodrom Mahovljani.

Sud BiH je utvrdio i da se Vlajinić u kritičnom periodu borio pravnim putem protiv nepravde, te da su njegove tužbe protiv donesenih rješenja o premještaju bile uvažene, ali se UIO na njih nije obazirala.

U cijeli slučaj bio je uključen i Ombudsmen BiH, koji je konstatovao da po zakonu privremeni premještaj traje tri mjeseca, dok je u slučaju Vlajinića on trajao više godina.

Ombudsmen je dao preporuku direktoru UIO BiH da Vlajiniću da radno mjesto koje je u skladu sa njegovom VSS i dugogodišnjim radnim iskustvom, ali ni to nije pomoglo da se ispravi nepravda.

Godine agonije

Nakon svega, Vlajinić je podnio tužbu Sudu BiH.

Sud je pored ostalog, konstatovao i da je Vlajinić bio normalnog radnog, zdravstvenog i socijalnog statusa i funkcionisanja prije oktobra 2015. godine, nakon čega su uslijedile godine agonije.

Sud je odredio da je UIO BiH dužna Vlajiniću isplatiti 6.000 maraka na ime nematerijalne štete. Iznos će biti i do dva puta veći, kada se uračunaju i zatezne kamate.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.