Tradicionalna Monte utrka za djecu u dužini od 400 metara i ove godine je u kratkom roku od otvaranja dosegla limit od 350 mališana, koliki je maksimalan kapacitet utrke, koji su se okupili u srijedu u mostarskom parku Zrinjevac.
Djeca su se takmičila u kategorijama predškolski uzrast, prvi i drugi razred, treći i četvrti razred, te peti i šesti razred, navodi se u saopćenju organizatora.
Ipak, ono što ovu utrku razlikuje od svih drugih jeste pristup udruge "Kinezis" da se u ovoj utrci ne proglašavaju pobjednici, nego da sva djeca dobivaju medalju za sudjelovanje i poklon pakete generalnog pokrovitelja utrke kompanije "Union Foods".
Predsjednik udruge Kinezis Franjo Lovrić ovakav neuobičajan pritup dječijim sportskim takmičenjima objašnjava željom da se sva djeca osjete uspješnom u sportskim aktivnostima.
- Iako je razumljivo da će uvijek biti brže i sporije djece, ili pak snažnije i slabije, ovakav pristup osigurat će osjećaj zadovoljstva kod svih učesnika, usmjeravajući ih da se ne takmiče protiv drugih, nego da budu najbolja verzija sebe. Krajnji cilj je razvijati samopouzdanje i pozitivnu naviku kod djece za sportskim aktivnostima. Navedeno će rezultirati masovnijim i kontinuiranijim zadržavanjem većeg broja djece u sportu, a ne samo onih najboljih - poručili su.
