GLOBUS

Vodeći američki mediji odbili da objave karikature Poslanika

Nisu se solidarisali sa evropskim kolegama

Srna

8.1.2015

Vodeći američki mediji nisu se solidarisali sa evropskim kolegama i odbili su da objave karikature na kojima je poslanik Muhamed a.s.

Karikature su objavili manje poznati mediji, ali ne i New York Times ili Wall Street Journal, dok agencije Reuters i Associated Press (AP) nisu pokazale materijale (katikature) zbog kojih su ubijeni francuski novinari tokom napada islamista u Parizu. 

- Nakon pažljivog razmatranja, urednici `Timesa` zaključili su da je i opisivanje karikatura dovoljno informativno da bi čitaoci razumjeli  priču - objasnila je  portparol New York Timesa  Daniela Rodis. 

Iz AP-a je saopšteno da se agencija već dugo pridržava smjernica prema kojoj ne koristi provokativne fotografije. 

Wall Street Journal je tokom izvještavanja o masakru u Parizu ponudio niz  provokativnih karikatura, među kojima su i one koje zbijaju šale sa velikim religijama, pa tako i islamom, ali ni na jednom od objavljenih crteža nije bilo poslanika Muhameda a.s.

AP je objavio fotografiju Stephana Charbonniera, urednika koji je ubijen u napadu islamista, ali je sa fotografije uklonjen magazin sa karikaturom Muhameda a.s.,  kojeg je  držao u rukama.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.