Premijer Hrvatske Andrej Plenković razgovarao je telefonom s američkim potpredsjednikom Joe Bidenom o euroatlanskim integracijama Zapadnog Balkana, saopćila je Bijela kuća u utorak, na dan kada je Hrvatska blokirala otvaranje jednog poglavlja u pregovorima Srbije s EU-om.
U saopćenju se kaže da su Biden i Plenković razgovarali o važnosti euroatlanskih integracija svih zemalja na Zapadnom Balkanu.
- Čelnici su se suglasili da će napredak prema tom cilju pridonijeti miru, stabilnosti i napretku cijele regije - kažu u Bidenovu uredu, ne navodeći pojedinosti.
Nakon što je Srbija u Bruxellesu otvorila dva poglavlja u pristupnim pregovorima s EU-om, srbijanski premijer Aleksandar Vučić izjavio je u Beogradu da se samo jedna članica EU-a, Hrvatska, protivila otvaranju trećeg poglavlja 26, koje se odnosi na obrazovanje i kulturu.
Plenković je novinarima u Pazinu večeras potvrdio da je razgovarao s Bidenom, ali da se o blokadi Srbije raspravljalo "vrlo načelno".
- Nije bilo govora konkretno o blokadi, nego o procesu pristupnih pregovora, odnosno kako da u tom cijelom kontekstu odnosa Hrvatska svojim iskustvima bude od pomoći našim susjedima - rekao je Plenković.
