Kondoliza Rajs (Condoleezza Rice), prema svemu sudeći, neće biti specijalna izaslanica američke administracije za Balkan. Raspitivao sam se o tome u Bijeloj kući, Stejt departmentu i na drugim adresama, gdje se manje ustručavaju dati precizan odgovor od onih na vlasti. Poslao sam poruku i na „Hoover institut”, sada glavnu akademsku adresu, Kondolize Rajs, ali nisam dobio nijedan potvrdan odgovor o njenom angažmanu. Da nije tako, neko bi već priznao.
Jedan od najboljih poznavalaca balkanskih prilika u Vašingtonu poslao mi je kratku poruku u kojoj je “vijest” koja je danima fantomski kružila na relaciji Beograd - Sarajevo diskvalificirao “samo” zato jer je ona lansirana iz Moskve.
- Kondolizino imenovanje bi me iznenadilo - rekao mi je, iako je malo toga u proteklih više od 20 godina što bi baš njega moglo iznenaditi kada su potezi američkih administracija prema svim balkanskim zemljama u pitanju.
- Takve špekulacije na osnovu izvještaja Sputnjika (ruske novinske agencije) su gluposti. Ignorirati sve što oni kažu bio bi daleko bolji prilaz - napisao mi je doslovce ovaj bivši američki diplomata, sada profesor prestižnog sveučilišta u glavnoj političkoj metropoli svijeta, američkoj prijestonici.
Nasuprot tome, neopterećen što je i sam učestvovao u širenju lažnih vijesti kako će Kondoliza biti odabrana, Ivica Dačić dao je sve od sebe da u nekoliko proteklih dana, koliko je dezinformacija potrajala, učvrsti utisak kako se, eto, (i) njegovom zaslugom Donald Tramp (Trump) popišmanio i odustao od namjere da bivšu šeficu Bušove (George W. Bush) diplomatije angažira kao stvarnu šeficu balkanske raje.
Da ne bi Dačića, Kondoliza Rajs bi možda dobila funkciju o kojoj pojma nema da joj je ikad ponuđena! I jeste za grohotan smijeh. Džaba što oni koji godinama prate američku politiku nisu nikad ni povjerovali u to, iz Beograda smo danima slušali “polemiku” u stilu - ne treba nam Kondoliza - Tramp je naša tajna veza. Prije nekoliko dana, na raspravi koju je o Balkanu u Vašingtonu organizirao Atlantski savjet, Dačić je, odgovarajući na pitanje hoće li zbog korupcije srbijanska vlada tražiti ostavku svojih ministara Aleksandra Vulina i Nenada Popovića, cinično rekao kako korupciju nisu izmislili na Balkanu, već na Zapadu. Lakše mu je pričati o potezima američke vlade?!
Na ovom panelu govorilo se o novoj američkoj inicijativi za Balkan, koju neki već nazivaju “novom olujom”. Možda je to malo pretenciozno, iako kolokvijalno ime, ali taj odabir riječi precizno oslikava ono što je od Bosne do Makedonije, uključujući Kosovo i Srbiju kao dvije zasebne države, potrebno činiti - da Amerikanci vrate svoj kredibilitet (tako piše u dokumentima). Ali, i da spase regiju od antievropskog - ruskog utjecaja.
Akcija, ne inercija
Interesantno je da se u tom kontekstu Aleksandar Vučić spominje kao političar preko kojeg bi Amerika trebala napraviti historijsko pomirenje sa Srbijom. No, nalaže se i oprez zbog njegovih odnosa s Rusijom, što se tumači i kao nastojanje da sebi na Zapadu podigne cijenu. I kao srpska mjera predostrožnosti - ako EU krene katastrofalno loše.
Primjetno je da će zbog ruske opasnosti koju Amerikanci ne precjenjuju, ali je više ne mogu ni zanemarivati - američki angažman (opet) prioritetno biti vezan za rubne - jugoistočne dijelove Balkana. Bosna se u tom kontekstu spominje kao zemlja infrastrukturnih projekata, van patronata sadašnjih političkih struktura.
Dakako, i za BiH se sprema američka akcija, kako bi bila zaustavljena domaća inercija. Valja, dakle, očekivati poraz ruskih igrača i u Bosni; njima i korupcionašima je već odavno odzvonilo, pa je pravo čudo kako se još drže. Crveni alarm u BiH je bespomoćno stanje mladih sa 54 posto nezaposlenih među njima; to je vjerovatno svjetski rekord. Ipak, mladi su “novi” američki igrači u Bosni, nasuprot korumpiranih ratnih kadrova ili ruskih političkih vazala.
U međuvremenu, Moskva je izgubila dvije odlučne utakmice u regionu: od neuspjelog pokušaja državnog udara u Crnoj Gori do marginalizacije Zorana Zaeva u Makedoniji i favoriziranja notornog vlastodršca Nikole Gruevskog, taj ruski angažman nije više enigma.
Što se specijalnog predstavnika za Balkan tiče, glavni američki igrač tamo će uskoro biti Hojt Brajan Ji (Hoyt Brian Yee), još malo zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD, a uskoro novi američki ambasador u Makedoniji. Nije ni slučajno što će on stolovati u Skoplju, samo 53 kilometra južno od ogromne američke vojne baze “Camp Bond Steal” na Kosovu. Sarajevo je ionako odavno okruženo NATO paktom.