SMANJITI UPOTREBU GASA

Njemačka vlada odobrila set mjera usmjerenih na uštedu energije za zimu

Habek je rekao novinarima da njegova zemlja želi da se, što je prije moguće, oslobodi stege ruskog uvoza energenata

Habek: Pravila bi mogla uštedjeti privatnim domaćinstvima. AGENCIJE / ILUSTRACIJA

A. O.

28.8.2022

Od svih zemalja Evrope, Njemačka možda ponajviše trpi posljedice zbog manjka gasa, rusko-ukrajinskog sukoba i rasta cijena.  Njemačka vlada je odobrila set mjera usmjerenih na uštedu energije za zimu, kojima će se ograničiti korištenje osvjetljenja i grijanja u javnim zgradama. Kroz nova pravila, vlada ima za cilj da smanji upotrebu gasa za dva posto.

Njemački ministar ekonomije, Robert Habek (Habeck), rekao je da bi ova pravila mogla da uštede privatnim domaćinstvima, kompanijama i javnom sektoru oko 10,8 milijardi evra tokom dvije godine.

To je dio napora da se smanji zavisnost zemlje od ruskog gasa.


Prije nego što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, Njemačka je dobijala 55 posto svog gasa iz Rusije, ali je to smanjila na 35 posto i obećala da će u potpunosti prekinuti uvoz.

Međutim, zemlja ostaje ogromno tržište za Moskvu i platila je skoro 9 milijardi eura za rusku naftu i gas u prva dva mjeseca rata, piše BBC.

Rusija je također smanjila protok gasa kroz ključni gasovod Sjeverni tok 1 do Njemačke na 20 posto kapaciteta, što je izazvalo bojazan da bi ove zime mogla da "zavrne slavinu" skroz, a Bloomberg piše da "Rusija ima taj luksuz".

Habek je rekao novinarima da njegova zemlja želi da se, što je prije moguće, "oslobodi stege ruskog uvoza energenata", da se zagrijeva na maksimalno 19 stepeni i da se u ulazima, hodnicima i foajeima grijanje može potpuno isključiti.

Telegraf podsjeća da je sredinom avgusta je odlučeno i da će njemačke kompanije moći da griju kancelarije do najviše 19 stepeni.


Javni spomenici i zgrade također neće biti osvijetljeni iz estetskih razloga, a preduzećima bi moglo biti zabranjeno i da svoje prodavnice noću osvijetle. Grijanje privatnog bazena također bi moglo biti zabranjeno.

Dodatno, Njemačka će dati prednost teretu uglja i nafte u odnosu na putovanja putnika željeznicom, što znači da će putnici morati da čekaju. Drugim riječima, njemačka vlada je donijela uredbu prema kojoj nacionalne željeznice postaju prioritetni akter za transport goriva.

Njemačka također planira da pokrene reklamne kampanje kako bi se lokalnom stanovništvu prenijela poruka o važnosti smanjenja sopstvene potrošnje. I usred zabrinutosti zbog zimske nestašice, zemlja postavlja dva terminala za tečni prirodni gas na obali Sjevernog mora, kako bi poboljšala skladištenje.

Većina država, članica Evropske unije, obavezala se da će ove zime dobrovoljno smanjiti upotrebu gasa za 15 posto, iako će to postati obavezno ukoliko dođe do ozbiljnih nestašica.

U međuvremenu, Španija je već donela pravila koja ograničavaju upotrebu klimatizacije i grijanja u javnim i velikim poslovnim zgradama, jer nastoji da uštedi energiju.

U srijedu je švicarski ministar energetike rekao da bi svakako imalo smisla da se zemlja uskladi sa planom EU, kako bi spriječila energetsku krizu. Švicarska komisija za električnu energiju također je preporučila da domaćinstva naprave zalihe svijeća, u slučaju nestanka struje.

Ranije ovog mjeseca, švicarska ministarka energetike kazala je da će pokušati da donese plan za isključenje grijanja u javnim zgradama.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.