NA OVO SMO SPALI

Bruka u Sarajevu: Jednocifren broj ljudi na komemoraciji Veljku Bulajiću

Slična bruka desila se prije nekoliko mjeseci na komemoraciji u čast velikom pjesniku Marku Vešoviću

Veljko Bulajić - Avaz
Veljko Bulajić - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Danijal Hadzovic

13.4.2024

U gotovo praznom kinu Meeting Point u Sarajevu u subotu je upriličena komemoracija u čast Veljka Bulajića, jugoslavenskog filmskog reditelja crnogorskog porijekla i jednog od najvećih filmadžija naših prostora, koji je preminuo 2. aprila u 97. godini u Zagrebu nakon kratke bolesti, a sahranjen je 9. aprila u istom gradu.

Tužan prizor

Bulajić će posebno ostati upamćen po filmu "Bitka na Neretvi", epskom spektaklu u kojem su glumila i neke od velikih holivudskih imena poput Orsona Velsa. Ovaj film nominiran je i za Oscara za najbolji strani film, a do danas je ostao najskuplji jugoslovenski film.

Komemoraciju su organizovali Udruženje rediteljica i reditelja Bosne i Hercegovine, Filmski centar Sarajevo i Meeting Point.

No, tužno je bilo vidjeti gotovo potpuno praznu salu kina Meeting point u kojoj su se našli gotovo samo govornici. Tužno i na obraz najprije kulturnim radnicima, a onda i zvaničnicima, ministrima, premijerima, kantonalcima, federalcima, ali i građanima Sarajeva koji se nisu udostojili ispoštovati režisera koji je na filmskom platnu dokumentovao jedan od najvažnijih događaja u historiji BiH. Pored Bitke na Neretvi, Bulajić je također režiser i Sarajevskog atentata, filmu o događaju u našem gradu koji je zapalio Evropu i uveo je pakao Prvog svjetskog rata.

U sklopu komemoracije prikazana je i restaurirana verzija njegovog klasika “Bitka na Neretvi“ iz 1969. godine, no film nije imao ko gledati.

Slična bruka desila se prije nekoliko mjeseci na komemoraciji povodom smrti velikog pjesnika Marka Vešovića, kojoj je u BKC-u prisustovala tek nekolicina osoba.

Bogata karijera

Iz Udruženja filmskih radnika BiH su naveli kako veliki pripovjedač antifašizma u ovom djelu donosi super spektakl izrazitih producentskih i režiserskih odlika i predstavlja najbolje je sjećanje na njega.

Na komemoraciji su, kako sm ranije izvijestili, govorili Jasmila Žbanić iz Udruženja rediteljica i reditelja Bosne i Hercegovine, dekan Akademije scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu Faruk Lončarević.

Bulajić je rođen je u mjestu Vilusi na pola puta od Trebinja do Nikšića, 1928. godine, srednju školu završio je u Sarajevu, a nakon Drugog svjetskog rata našao je mjesto u Domu JNA u Zagrebu, gdje se počeo zanimati za kinematografiju.

Upisao je filmsku režiju u Centro Sperimentale u Rimu. Diplomirao je 1959. godine, a asistirao velikim režiserima kao što su Federico Fellini i Vittorio De Sica pa se vratio u bivšu Jugoslaviju.

Veljko Bulajić dobitnik je nagrada Zlatni Lav u Veneciji, Zlatna Nimfa u Monte Carlu, nagrade za režiju u San Sebastijanu i New Delhiju, Zlatne medalje na Međunarodnom filmskom festivalu u Moskvi, međunarodne nagrade kritike Cidalc, nagrade Zlatni klas za najbolji film u Valladolidu i brojnih drugih priznanja.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.