TRAŽE GA TRI ZEMLJE

Ko je "kralj kriptovaluta" za kojeg se sumnja da se krije u Srbiji: Prevario više od 200.000 ljudi

Od 17. maja, više od 1.600 investitora se prijavilo za tužbu sa domaćim advokatskim kancelarijama

Do Kvon: Gdje se krije. Twitter

A. Č.

12.12.2022

Vlasti Južne Koreje tvrde da je Do Kvon, propali "kralj kripovaluta", koji stoji iza gubitka od nevjerovatnih 40 milijardi dolara, krije u Srbiji. 

Kvon (31) je u matičnoj zemlji optužen za prevaru i kršenje zakona o tržištu kapitala, a njega trenutno traže tri zemlje Južna Koreja, Singapur i Amerika. Južna Koreja je, prema pisanju Financial Times, kontaktirala organe u Srbiji, uprkos činjenici da između dvije zemlje ne postoji dogovor o ekstradiciji.

Kvon Do-Hiung, poznatiji kao Do Kvon, je južnokorejski suosnivač i izvršni direktor Teraform Labs sa sjedištem u Singapuru, matične kompanije srušenog TeraUSD (kriptovalute kod kojih je cijena dizajnirana da bude vezena za referentnu imovinu) i kriptovalute Luna.

TeraUSD i Luna su kolabirali u maju 2022. godine, izbrisavši tržišnu kapitalizaciju od skoro 45 milijardi dolara za nedjelju dana i uzrokujući stotine milijardi gubitaka na većem tržištu kriptovaluta. Kvon se suočava sa pravnim i društvenim pritiskom u vezi sa svojom ulogom u nesreći Tera. 

Građani iz različitih jurisdikcija — uključujući Južnu Koreju, Singapur i Sjedinjene Države — preduzimaju pravne mjere protiv Kvona.

Do Kvon je rođen u Seulu u Južnoj Koreji 1991. godine. Pohađao je srednju školu stranih jezika Daevon u Južnoj Koreji. Nakon što je 2015. godine diplomirao računarstvo na Univerzitetu Stanford, prešao je na kratko da radi kao softverski inženjer za Microsoftu i Appleu.

U januaru 2016. godine, Kvon se vratio u Južnu Koreju da razvije svoj startap Anifi.


Uspješna karijera, pa vrtoglavi pad

Do Kvon je suosnovao Teraform Labs u januaru 2018. sa poduzetnikom Danielom Šinom. Kasnije 2018. godine, Terraform Labs je objavio kriptovalutu pod nazivom Luna. 

Teraform je počeo da prodaje svoj stejblkoin, TerraUSD (UST), 2020. godine. Tera blokcejn koji uključuje i UST i Luna, imao je stabilne podsticaje za rudarenje za koje se tvrdilo da stvaraju elastičnu monetarnu politiku uz efikasnu fiskalnu politiku kako bi se suprotstavili potencijalno slabom usvajanju i ograničenim slučajevima upotrebe.

UST stabilna valuta je koristila algoritam povezan sa zalihama Luna da bi održala vrijednost od oko 1 dolara, za razliku od drugih kovanica koje su vezane za gotovinu. Vrijednost Lune je na kraju dostigla preko 116 dolara u aprilu 2022. godine.

Tokom svog vremena u Teraform Labs, Kvon je također radio na različitim blockejn projektima, uključujući Miror, Prism, Astroport i Ančor. Mirror token, poznat kao MIR, radi na decentralizovanoj finansijskoj platformi povezanoj sa Terom. MIR omogućava ljudima da zanemare trenutna ograničenja za akcije i drugu imovinu tako što olakšava kreiranje i trgovinu sintetičkim verzijama.

Amerikanci započeli istragu

Nakon pada sestrinskih valuta Luna i TeraUSD u maju 2022., Teraform Labs je počeo da trguje novom kriptovalutom pod nazivom Luna 2.0 u junu 2022. godine. Međutim, izdavanje Lune 2.0, koja se sada zove LUNA na platformama za trgovanje, izazvalo je odbojnost investitora i kritičara.

Američka komisija za hartije od vrijednosti (SEC) započela je istragu Teraform Labs u junu 2022. kako bi utvrdila da li je marketing TeraUSD stabilnog koina prekršio savezne propise o hartijama od vrijednosti i investicionim proizvodima. 

Nakon kraha u maju 2022. godine, istraga SEC-a nastoji da utvrdi da li su TeraUSD i njegovi osnovni algoritmi funkcionisali onako kako se prodaje ili su prekršili savezne propise o zaštiti investitora. Uprkos tome što se Teraform Labs nalazi u Singapuru, TeraUSD potpada pod propise SEC-a pošto su Amerikanci kupili token za finansiranje poslovanja ili traženje profita.

U maju 2022. godine, članovi korejskog parlamenta i vladini organi pozvali su na potencijalno parlamentarno saslušanje u vezi sa Teraform Labs i njenim osnivačem Kvonom, navodeći nedostatak regulatornog okvira kao glavni razlog za smetnju istrage o događajima koji su se desili.

Nakon istrage koju je vodila Nacionalna poreska služba Koreje, od osnivača Teraform Labs Kvona i Danijela Šina zatraženo je da plate dodatne poreze u vrijednosti od približno 100 miliona dolara u decembru 2021. godine. Međutim, dva osnivača su odbila da plate na osnovu toga što su podružnice Teraform Labs Pte. Ltd. (Singapur) i Teraform Labs Djevičanska ostrva nisu korejski entiteti. 

Bez obzira na to, Nacionalna poreska služba je tvrdila da, pošto su „osnivači donijeli praktične odluke o upravljanju“ tokom svog vremena kada su bili zvanični rezidenti u Koreji, transfer sredstava između filijala i njihove dobiti koju ostvaruje svaki entitet treba da bude u skladu sa korejskom jurisdikcijom.

Kvon je odgovorio navodeći da se neće povinovati zahtjevima i da će umjesto toga tužiti SEC. Uprkos Kvonovim pokušajima da ospori i izbjegne istrage SEC-a, saslušanje u američkom sudu na Menhetnu u februaru 2022. presudilo je u korist prava SEC-a da nastavi istragu o Kvonu i Teraform laboratorijama.

Počevši od 9. maja 2022. godine, Teraform Labs je dospio na naslovne strane nakon što je UST počeo da ruši svoju vezu za američki dolar. Tokom naredne nedjelje, cijena UST je pala na 10 centi, dok je Luna pala sa rekordnog maksimuma svih vremena na „praktično nula.“

Kolaps je izbrisao skoro 45 milijardi dolara tržišne kapitalizacije za jednu nedjelju.

Slom je doprinio gubitku stotina milijardi dolara širom kripto ekosistema.

Sa oko 200.000 južnokorejskih investitora Lune oštećenih u padu, grupe korejskih investitora najavile su da će podnijeti grupnu tužbu protiv Teraform Labs. Južnokorejska vlada je također najavila da će goniti suosnivača Kvona pod krivičnim prijavama. Od 17. maja, više od 1.600 investitora se prijavilo za tužbu sa domaćim advokatskim kancelarijama.

Nalozi za hapšenje

U Sjedinjenim Američkim Državama, 17. juna 2022. godine, Okružnom sudu za Severni okrug Kalifornije, podnesena je grupna tužba Paterson protiv TeraForm Labs Pte Ltd. i drugih protiv Kvona i drugih. 

Podaci se dostavljaju Okružnom sudu Sjedinjenih Država za Sjeverni okrug Kalifornije optužujući Do Kvona i Teraform Labs traže neregistrovane hartije od vrijednosti dok investitore obmanjuje o njihovoj održivosti.

U septembru 2022., na Visokom sudu Singapura je podnesena grupna tužba od 56,9 miliona dolara protiv Kvona, Teraform Labs, Nikolaosa Aleksandrosa Platiasa i garde fondacije Luna.

U junu 2022. godine, ITN je izvestio da tužioci traže da ponište Kvonov južnokorejski pasoš. Sud u Južnoj Koreji je 14. septembra 2022. izdao nalog za hapšenje Kvona i pet drugih zbog navoda o kršenju korejskog zakona o tržištu kapitala. 

Tužilaštvo je saopštilo da se svih šest osoba nalazi u Singapuru.

Kćerku nazvao po svojoj kriptovaluti

Tužilaštvo južnog okruga Seula je 19. septembra 2022. saopštilo da je započelo proceduru za stavljanje Kvona na crvenu listu Interpola i oduzimanje njegovog pasoša. U decembru 2022. godine, južnokorejske vlasti su podijelile uvjerenje da se Kvon krije u Srbiji, jer ova zemlja nema ugovor o ekstradiciji sa Južnom Korejom.

Kvon je svojoj kćerki dao ime Luna, najavljujući njeno rođenje u aprilu 2022. uz twitt: „Moja najdraža kreacija nazvana po mom najvećem izumu“.

U 2019, Do Kvon je napravio Forbsovu listu „30 ispod 30“ sa 27. godina.

Dana 12. maja 2022., pojedinačni investitor koji tvrdi da je izgubio približno 2 miliona dolara navodno je ušao u Kvonovu višespratnicu da bi zahtijevao izvinjenje.

Kao rezultat toga, Kvonova žena je podnijela zahtjev i zatražila hitnu policijsku zaštitu, a južnokorejska policija je počela da istražuje incident.

U oktobru 2022, tokom intervjua za Unchained Podcast, Do je upitan o poništenju njegovog južnokorejskog pasoša od strane vlade Južne Koreje, na šta je on odgovorio: „Oh, ionako ga ne koristim, tako da ne koristi, ja ne vidim kako mi to pravi razliku.“

Na pitanje da li ima još jedan pasoš, Do je rekao da mu nije prijatno da odgovara na pitanja u vezi s tim ili njegovim planovima putovanja.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.