REGION

Da li je u Ukrajini zarobljen Srbin ili Slovak?

Za sada nema zvanične potvrde

Fena

20.8.2014


Slovačke vlasti provjeravaju da li je borac proruskih snaga koji je zarobljen u Ukrajini, srpski dobrovoljac sa slovačkim pasošem - pravim ili lažnim, ili Slovak.

Ako je Slovak, onda bi to bio prvi zarobljeni državljanin Evropske unije koji se borio s proruskim snagama, javljaju slovački mediji.

- Za sada nemamo zvaničnu potvrdu da su ga zarobili. Ako nam potvrde da je zaista slovački državljanin, provjerit ćemo da li ima važeći pasoš i kako ga je dobio - kazao je slovačkoj agenciji TASR portparol slovačkog MUP-a Ivan Netik.

- Zatražili smo zvaničnu potvrdu da li je riječ o slovačkom državljaninu. Dok je ne dobijemo, nemamo šta da komentiramo. Pasoš je jedna stvar, čovjek druga. Ako i ima slovački pasoš, ne znači da je naš državljanin - kazao je za današnju Pravdu portparol Ministarstva inostranih poslova Boris Gandel.

Da je u Ilovajsku na istoku Ukrajine zarobljen državljanin Slovačke, navodno srpskog porijekla, s pasošem na ime Mihal Rohač, rođen u Banskoj Bistrici, a od jula se, kao dobrovoljac, bori na strani proruskih snaga, napisao je na Facebooku savjetnik ukrajinskog ministra unutarnjih poslova Andrej Haraščenko.

On nije, međutim, mogao da novinarima slovačkog lista Pravda da saopći više detalja zato što je u borbama teško ranjen komandant ukrajinske jedinice koji ga je obavijestio o hapšenju i o tome da su nađena tijela još šestorice poginulih proruskih boraca, navodno dobrovoljaca iz Srbije.

Zoran Andrejić iz Srpskog četničkog pokreta čiji su dobrovoljci otišli u Donjeck i bore se na proruskoj strani, kazao je slovačkom listu da nema informacije da je među njihovim dobrovoljcima neko sa slovačkim pasošem, a ni ime Mihal Rohač mu nije poznato.

U Slovačkoj živi nekoliko desetina ljudi istog imena, u samoj Banskoj Bistrici najmanje desetorica, a jedan od njih, bivši vojnik čija je slika na internetu, rekao je novinarima da će preduzeti pravne korake da odbrani svoj ugled i da se njegove fotografije uklone s društvenih mreža i iz medija.

- Kako biste se osjećali da neki mediji objave vaše fotografije s društvenih mreža i navedu da ste separatista koga su zarobili negde u Ukrajini? U Ukrajini nisam bio nikada, a pasoš koji ne važi već dvije godine mi je tu u kući - kazao je novinarima taj Mihal Rohač iz Banske Bistrice.

Na oprez prema vijestima o stranim dobrovoljcima ili plaćenicima na obje strane, zbog toga što se koriste u propagandnom ratu, upozorilo je danas zvanično i Ministarstvo inostranih poslova susjedne Poljske.

Kategorično se ograđujemo od medijskih nagađanja o učešću državljana Poljske u sukobu na istoku Ukrajine. Do sada nije potvrđena nijedna od tih informacija što svedoči o tome da se takve optužbe koriste u propagandnom ratu, objavljeno je na siteu poljskog MIP-a.

I u Poljskoj i u Slovačkoj je učešće u oružanim sukobima van države prijestup za koji slijedi zatvor.

Bez obzira da li su dobrovoljci ili plaćenici, Slovaci u tom slučaju mogu biti kažnjeni s maksimalno osam godina zatvora, a Poljaci s pet, prenosi B92.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.