ZANIMLJIVO

U razvijenim zemljama muškarci su u lošijem položaju od žena

Autori studije ne smatraju da bi se već postojeća mjerila poput Indeksa ravnopravnosti spolova trebala prestati koristiti

Drukčija slika od one koja se prikazuje u medijima. Ilustracija

Index.hr

7.1.2019

Prema najnovijem istraživanju, muškarci su u većini razvijenih zemalja zapravo u nepovoljnijem položaju od žena, pišu agencije. 

Ovo zanimljivo istraživanje pod naslovom koje se u neku ruku kosi s onim što smo do sada čuli o ravnopravnosti tj. neravnopravnosti žena u modernom društvu, objavljeno je u ovosedmičnom izdanju jednog od vodećih svjetskih naučnih časopisa "Plos One".

Naučnici koji su radili na studiji tvrde da su trenutni načini mjerenja nejednakosti spolova "skloni naglašavanju ženskih pitanja" te da ne predstavljaju potpuno objektivnu sliku stvarnosti.

BIGI - novo mjerilo ravnopravnosti

Predstavili su novo mjerilo ravnopravnosti, Temeljni indeks nejednakosti spolova (BIGI) koji se usredotočuje na tri osnovna faktora - obrazovne mogućnosti, očekivano trajanje sveukupnog tjelesnog zdravlja i zadovoljstvo vlastitim životom.

Znanstvenici sa Univerziteta Misuri u SAD-u i Univerziteta Esex u Velikoj Britaniji koristili su navedene faktore kako bi došli do izračuna indeksa jednakosti za 134 države tj. 6,8 milijardi ljudi.

Muškarcima teže u velikom broju razvijenih zemalja

Rezultati primjene Temeljnog indeksa nejednakosti spolova su iznenađujući. Naime, muškarci su u 91 zemlji od njih 131 (68 %) bili u nepovoljnijem položaju od žena, dok su žene bile u nepovoljnijem položaju od muškaraca u 43 zemlje (32 %).

Muškarcima je, prema najnovijoj studiji, sveukupno gledajući teže nego ženama u SAD-u, Rusiji i većini evropskih zemalja; dakle u velikom broju razvijenih zemalja.

- Ne kažemo da žene u razvijenim zemljama ne doživljavaju neravnopravnost u nekim aspektima svog života. Ono što želimo istaknuti jest da idealno mjerilo rodne jednakosti ne bi smjelo biti pristrano prema nepovoljnostima koje doživljava samo jedan spol. Kada smo uzeli u obzir neprilike s kojima se suočavaju oba spola, došli smo do drugačije slike od one koje se obično prikazuje u medijima - rekao je jedan od vodećih znanstvenika koji su radili na studiji, psiholog Gijsbert Stoet.

Objektivnije mjerilo

- Koristeći se BIGI mjerilom, bavili smo se pitanjima koja su važna za sve žene i muškarce svijeta, bez obzira na razinu ekonomskog i političkog razvoja zemlje kojoj pripadaju, a uključili smo faktore koje mogu dovesti oba spola, ne samo žene, u neravnopravan položaj - rekao je psiholog Dejvid Geri (David Geary) sa Univerziteta Misuri.

- Postojeća mjerila jednakosti općenito su pristrana i problematiziraju ženska pitanja, stoga nisu objektivna mjerila ravnopravnosti spolova - dodao je.

Zanimanja koja su opasna po život

Već više od jednog desetljeća, za mjerenje jednakosti među spolovima koristi se Indeks ravnopravnosti spolova (Global Gender Gap Index). No psiholog Gijsbert Stoet smatra kako se taj indeks ne bavi situacijama u kojima su muškarci u nepovoljnijem položaju; poput oštrijih zakonskih kazni za isti zločin, obaveznom vojnom službom ili zanimanjima koja su opasna po život tj. s većim brojem smrtnih slučajeva.

Stoet također vjeruje kako je zbog složenosti samog indeksa teško procijeniti je li uočena spolna neravnopravnost u nekoj zemlji rezultat društvene nejednakosti ili ličnog izbora.

Autori studije ne smatraju da bi se već postojeća mjerila poput Indeksa ravnopravnosti spolova trebala prestati koristiti, nego da bi se uključivanjem izračuna BIGI-ja u buduća istraživanja koja se bave ravnopravnošću spolova dobile dodatne informacije i potpunija procjena rodne ravnopravnosti.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.