LIFESTYLE

Zašto rijetko viđamo mladunce golubova?

(A. Z.)

28.4.2017

Uprkos tome što u većini gradova živi veliki broj golubova, ljudi izuzetno rijetko imaju mogućnost da vide njihove ptiće, piše IFL Science.

Razlog za to je što u gradovima pretežno žive nepripitomljeni golubovi (Columba livia domestica), koji potiču od divljih golubica koje se gnijezde i razmnožavaju na planinama i planinskim obroncima Evrope, sjeverne Afrike i zapadne Azije.

Iako danas žive u gradovima i jedu ostatke hrane na ulicama, i dalje preferiraju da grade svoja gnijezda na visokim i oštrim ivicama i rupama na zgradama. 

"Mlade golubova možete da vidite samo ako pronađete njihovo gnijezdo. U trenutku kada napuste gnijezdo, već su vrlo veliki i liče na odrasle ptice", kaže Debra Krinsky, biolog Društva za zaštitu i očuvanje ptica iz New Yorka.

Mladunčad golubova napuštaju gnijezdo sa 25 do 32 dana starosti. Ako ih u tom periodu ne primijetite u gnijezdu, malo je vjerovatno da ćete ih uopšte videti. 

"Golubovi se rađaju 'goli' i njihovo perje treba da poraste prije nego što napuste gnijezdo. Oni ostaju u gnijezdu sve dok nisu u mogućnosti da lete", rekao je Martin Fouley iz Kraljevskog udruženja za zaštitu ptica (RSPB).

Ako vidite mladunče goluba van gnijezda, to znači da nešto nije u redu. 

"Mladi često ispadnu iz gnijezda prije nego što porastu dovoljno da mogu da lete i da se brinu sami o sebi. U tom slučaju treba ih vratiti u gnijezdo ili im napraviti improvizovano novo, a najbolje je pozvati stručnjake za divlje životinje", rekla je Krinsky.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.