REGION

Crna Gora peta u Evropi po intenzitetu rasta BDP-a

Agencije

1.10.2017

Crna Gora je, prema prekjučer objavljenim preliminarnim podacima Zavoda za statistiku, u drugom kvartalu zabilježila realnu stopu privrednog rasta od 5,1 posto, čime je dospjela na petu poziciju u Evropi po stopi rasta.

Istovremeno je realna stopa rasta u prvoj polovini godine bila 4,2 posto, saopćeno je iz Vlade Crne Gore.

"Ispred Crne Gore po realnom privrednom rastu su Malta sa stopom od 6,4%, Rumunija (5,9%), Irska (5,7%) i Estonija (5,7%). Stopa od 5,1% najviša je stopa rasta u Crnoj Gori od 2008., odnosno od izbijanja globalne krize", kaže se u saopćenju.

 Istovremeno, prema zvaničnim podacima, u prvoj polovini 2017. crnogorska ekonomija je ostvarila realni rast od 4,2%, što je također jedna od najviših stopa rasta u Evropi.

"Posmatrano prema potrošnoj metodi obračuna bruto domaćeg proizvoda, ekonomski rast u drugom kvartalu 2017. zasnovan je na rastu potrošnje domaćinstava, promjeni zaliha, visokom učešću bruto investicija u osnovna sredstva u strukturi bruto domaćeg proizvoda, kao i smanjenju neto uvoza roba i usluga u odnosu isti period 2016.", saopćila je Vlada Crne Gore.

Posmatrano po sektorima, kako se navodi, ekonomskom rastu su doprinijeli rast u građevinarstvu, šumarstvu, poljoprivredi, rudarstvu, proizvodnji pića, trgovini, turizmu itd.

"Činjenica da je u Crnoj Gori u prvih osam ostvareno preko 10,5 posto noćenja turista više nego u istom periodu prošle godine, ukazuje na važan doprinos sektora turizma ekonomskom rastu", kaže se u saopćenju.

Snažan ekonomski rast i ukupna ekonomska aktivnost u Crnoj Gori u prvoj polovini godine, doprinijeli su otvaranju novih radnih mjesta.

"Tako je prosječan broj zaposlenih u zemlji u prvih šest mjeseci povećan za 6.314 u odnosu na isti period 2016. Istovremeno je nastavljen i trend smanjenja nezaposlenosti, smanjujući anketnu stopu nezaposlenosti na 15,1% na kraju drugog kvartala 2017., dok je administrativna stopa nezaposlenosti u drugoj polovini septembra smanjena na 20,99 posto", saopćeno je.

U Crnoj Gori je povećana prosječna neto zarada sa na 509 eura u avgustu. To je nominalno 1,4 posto više nego u istom mjesecu prošle godine.

"Prosječna neto zarada u prvih osam mjeseci 2017. je iznosila 510 eura. Povećana je, dakle, i nominalno i realno", poručuju iz Vlade.

Vlada Crne Gore je, kako podsjećaju, na početku mandata kao osnovni cilj ekonomske politike definisala održiv i inkluzivan ekonomski rast koji će doprinijeti bržem sustizanju dohotka po glavi stanovnika i kvaliteta života u razvijenim zemljama.

"Mjere fiskalne konsolidacije su konkretno doprinijele ostvarenju budžetskih prihoda od 1,11 milijardi eura u prvih devet mjeseci 2017., što je iznad plana za posmatrani period i 3% više u odnosu na isti period prethodne godine", navodi se u saopćenju.

Istovremeno, dodaje se, rashodi budžeta su ispod planiranih.

"Odgovornu ekonomsku politiku Vlade Crne Gore prepoznao je i Međunarodni monetarni fond koji je u najnovijem Izvještaju o Crnoj Gori ocijenio izbalansiranost mjera fiskalne konsolidacije i njihov pozitivan uticaj na fiskalnu stabilnost", poručuju iz Vlade.

Dodaju i da prvi rezultati crnogorske ekonomske politike ohrabruju. Na skoro svim poljima i u svim parametrima ostvaren je značajan napredak.

"Vlada će i u narednom periodu, u saradnji sa svim značajnim subjektima u društvu, raditi na daljem unapređenju poslovnog ambijenta. To se prepoznaje kao najvažniji uslov za dalji priliv investicija i razvoj realnog sektora, kao najvažnijih generatora održivih stopa ekonomskog rasta i daljeg rasta zaposlenosti, kao jednog od najvažnijih socio-ekonomskih izazova u zemlji", poručuju iz Vlade.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.