SAZVIJEŽĐE LEPUS

Teleskop Hubble snimio prizor u svemiru koji oduzima dah: Ovakvu galaksiju gotovo sigurno niste vidjeli

Ovo je odličan primjer gdje jedinstvene sposobnosti Hubblea na ultraljubičastim i optičkim valnim dužinama nastavljaju pružati uzbudljive nove poglede

Teleskop. NASA

M. Z.

28.1.2024

Uvijek kad pomislimo da smo vidjeli sve astronomske fotografije, Hubble svemirski teleskop ponovo nas ostavlja bez daha putovanjem do galaksije daleko, daleko od nas.

Ljepota i misterija

Kad se objave slike poput ove, to ne izaziva samo val emocija, već i nekoliko trenutaka zastoja čak i u najzauzetijem danu, kako bismo se divili i osjetili moć svemirskog teleskopa i koliko je naš svemir zaista fascinantan. Nevažno je što vidimo ili koja galaksija ili sazviježđe je pred nama; istina je da vas magično prenosi kroz prozor u veliku nepoznatu, pružajući vam prvo sjedalo za promatranje ljepote i misterije onoga što možemo vidjeti samo kroz oči teleskopa.

Nevjerovatan prizor. Hubble

Vratimo se na Zemlju na trenutak kako bismo objasnili što tačno vidimo na fotografiji iznad, novoobjavljenu sliku s NASA-inog/Evropskog svemirskog teleskopa Hubble. Radi se o IC 438, spiralnoj galaksiji koja je prilično udaljena od Zemlje (tačno 130 miliona svjetlosnih godina). 

Trenutak eksplozije

Nalazi se u sazviježđu nazvanom Lepus, što znači "zec", okruženo poznatijim zvjezdanim uzorcima poput Velikog psa, Oriona i Malog psa. Hubbleova fotografija prvotno je snimljena 2021. kako bi naučnici proučavali posljedice supernove eksplozije koja se dogodila 2017. (s našeg stajališta ovdje na Zemlji). Iako ne možemo vidjeti neposredne posljedice ili trenutak eksplozije na ovoj slici, ona i dalje priča vrlo važnu astronomsku priču.

"S Hubbleovom izvanrednom kutnom rezolucijom na vidljivim valnim dužinama, astronomi sada mogu proučavati zvijezde u regiji oko supernove, što im omogućuje bolje procjene dobi i vrste zvijezde koja je eksplodirala", podijelio je Kris Evans (Chris), naučnik projekta Hubble u ESA-i, sa mnom u utorak (23. januar). "Ovo je odličan primjer gdje jedinstvene sposobnosti Hubblea na ultraljubičastim i optičkim valnim dužinama nastavljaju pružati uzbudljive nove poglede na svemir."

Još jedna zanimljivost: Lepus je dio porodice od 88 sazviježđa naglašenih od Međunarodne astronomske unije (IAU). Ova organizacija osnovana je 1919. s misijom "promicanja i zaštite nauke o astronomiji u svim njenim aspektima (uključujući istraživanje, komunikaciju, obrazovanje i razvoj) putem međunarodne saradnje", kako stoji na njenoj početnoj stranici. I, kako smo naučili sa svakom drugačijom i jedinstvenom slikom koja je snimljena diljem cijelog svemira, tu je priča koja se treba ispričati i nova historija koju treba otkriti i iz koje učiti.

Valne dužine

"Uz snažne infracrvene mogućnosti svemirskog teleskopa James Webb NASA/Evropske svemirske agencije/ Kanadske svemirske agencije, Hubbleove slike i spektroskopija pri kraćim valnim dužinama pružaju nam kritične informacije koje su nam potrebne za daljnje razumijevanje objekata poput supernova i drugih astronomskih tranzijenata", rekao je Evans.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.