SPORT

Reket sam zavoljela kao sedmogodišnjakinja

Ema Burgić-Bucko, uspješna bh. teniserka s adresom u Americi

E. S.

22.6.2015

Uspješna bh. teniserka Ema Burgić-Bucko već dugi niz godina studira i gradi uspješnu karijeru u Teksasu. Iako ima samo dvadeset godina, Ema je nedavno sudbonosno "da" izgovorila teniseru Atili Bucku (Attila). Trenutno su na medenom mjesecu u Grčkoj.

 Vodeća igračica

Ema, koja je rodom iz Lukavca, kaže nam da se njena ljubav prema tenisu rodila još kada je imala sedam godina te da joj je bilo teško naviknuti se na život daleko od roditelja.

- Počela sam da treniram tenis na veoma čudan način. Kada mi se tata razbolio, otišao je u Njemačku na liječenje i, kada je ozdravio, vratio se sa dva reketa koja mi je poklonio da počnem trenirati ako želim. Na početku nisam ni znala šta je tenis, uopće nisam planirala da treniram, ali kad sam dobila ta dva reketa, toliko sam ih zavoljela da sam se po cijeli dan igrala samo s reketom i lopticom. Prve godine, roditelji su me samo slali na treninge, mjesečno plaćali koliko je trebalo, ali nisu dolazili da me gledaju. Jednog dana, trener ih je nazvao i rekao da bi trebali doći da vide kako igram, kako imam talenta i kako bih trebala početi igrati na turnirima. Tako je sve počelo - počela je svoju priču Burgić-Bucko.

Kao 16-godišnjakinja, osvojila je prvi profesionalni turnir te je u isto vrijeme bila vodeća igračica u Evropi u svom uzrastu. S tom pobjedom i tim rangom pisala je historiju BiH.

Način života

Burgić je četiri godine provela na koledžu u Sjedinjenim Američkim Državama, a i ostatak života, kako kaže, planira provesti u ovoj zemlji.

- Na početku mi je bilo teško da se naviknem na njihov način života, jer je dosta različit, ali sam se poprilično brzo adaptirala. Lijepo mi je tamo i imam mnogo više mogućnosti da uspijem u čemu želim. Naravno, bilo je teško bez porodice, ali kako su godine odmicale, bilo je lakše. Sada mi je dosta lakše, jer imam Atilu kraj sebe. Osim toga, s današnjom tehnologijom dosta je lakše da ostanem u kontaktu sa svojim najbližima iz BiH - smatra Ema.

 U životu se sve dešava s razlogom

Ema je supruga upoznala na koledžu, a povezala ih je upravo ljubav prema istoj vrsti sporta.

- Mislim da se u životu sve dešava s razlogom. Da nisam otišla na koledž, nikada ne bih upoznala ljubav svog života. Možda sam se udala mlada, ali ne mislim da sam pogriješila ili da mi je rano. Atila je osoba koja me podržava u svemu i uvijek je tu za mene. Bez njega ne bih uspjela da imam tako dobre rezultate na koledžu i da završim studij na vrijeme. Veoma sam sretna s njim i jedva čekam da vidim šta nas čeka u budućnosti - kazala je Burgić-Bucko.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.