Hrvati nakon penala prošli Japan, "Vatreni" slave Livakovića

Sjajni golman odbranio je čak tri jedanaesterca Japancima

Piše: E. Ć.

5.12.2022

Sa večerašnje utakmice - Avaz

Fudbaleri Hrvatske savladali su Japan nakon penala i plasirali se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Kataru (2:1). Nakon 1:1 u regularnom dijelu, "Vatreni" su bili sigurni u penal-seriji, a heroj je golman Dominik Livaković koji je odbranio čak tri šuta Japancima.

Japan je poveo preko Daizena Maede u 43. minuti nakon gužve pred hrvatskim golom, a u 55. minuti izjednačio je Ivan Perišić. Perišić je tako stigao skor Davora Šukera na Mundijalima (šest golova), a prestigao je legendarnog napadača po broju golova na završnicama velikih tamičenja - sada ih ima deset.

Nakon što do kraja nije bilo golova, igrali su se produžeci, a potom i penali. Dominik Livaković je odbranio čak tri šuta. Zaustavio je pokušaje Minamina, Mitome i kapitena Jošide. Asano je jedini Japanac koji je bio siguran "s kreča", dok su za Hrvatsku pogađali Vlašić, Brozović i Pašalić, a promašio je samo Livaja.

Hrvatska će u četvrtfinalu igrati s boljim iz večerašnjeg meča između Brazila i Južne Koreje.

REZULTAT

Japan - Hrvatska 1:2 nakon penala (Maeda 44' / Perišić 55')

PENAL-SERIJA

4' - Pašalić daje gol, Hrvatska ide dalje!

4' - Livaković brani! Jošida nije pogodio!

3' - Livaja promašuje!

3' - Asano siguran, postiže prvi gol za Japan! 2:1.

2' - Brozović je siguran! Hrvatska vodi 2:0!

2' - Brani Livaković! Sada je odbranio šut Mitomi!

1' - Vlašić pogađa, Hrvatska vodi!

1 - Brani Livaković! Pročitao je namjeru Minamina.

120' - Japanci će prvi šutirati. Minamino je namjestio loptu.

120' - Bit će zanimljivo vidjeti ko će šutirati za Hrvatsku. Van igre su i Modrić i Perišić i Petković.

120' - Kraj produžetaka, gledat ćemo penale!

120+1 - Majer je bio u prilici, ali ide to pored gola!

120' - Minut nadoknade.

116' - Barišić dobija žuti karton, faulirao je Itu.

115' - I jedni i drugi čekaju penal-seriju. Neće rizikovati ni "Vatreni", ni "Samuraji".

110 - "Vatreni" su došli do petog kornera na ovoj utakmici.

106' - Dalić je napravio dvije izmjene. Livaja i Oršić su u igri umjesto Perišića i Budimira. Zanimjivo da je Budimir igrao od 62. minute.

106' - Tanaka zamijenio Moritu kod Japanaca.

105' - Kraj prvog produžetka.

105' - Dvije minute nadoknade.

104' - Bomba Mitome! Pustili su ga hrvatski fudbaleri, a on se namjestio na desnu nogu i raspalio. Srećom po "Vatrene" to je išlo po sredini gola i Livaković je odbranio.

98' - Dvostruka izmjena Hrvatske, van igre ide Luka Modrić. Njega je zamijenio Lovro Majer, a kapitenska traka ide na ruku Ivana Perišića. Izašao je i Kovačić, umjesto njega u igri je Vlašić.

96' - I jedni i drugi bez mnogo rizika.

92' - Novi, šesti korner za Japan.

91' - Počeo je prvi produžetak.

90' - Podsjetimo, Hrvatska je na Svjetskom prvenstvu u Rusiji prije četiri godine na svakoj utakmicu, izuzev finala, igrala produžetke.

90' - Kraj regularnog dijela utakmice, imat ćemo prve produžetke na Mundijalu u Kataru.

90' - Četiri minute nadoknade.

90' - Prvi žuti karton na ovoj utakmici, a dobio ga je Kovačić zbog prekršaja nad Itom.

87' - Minamino mijenja Doana.

84' - Hrvatska je malo usporila u ovom periodu. Ne žele "Vatreni" riskirati da prime gol iz kontranapada.

77' - Dobra prilika za Hrvatsku! Perišić je dobro šutirao nakon greške Jošida, a lopta od blok Tomijasua ide pored gola.

75' - Nova promjena u japanskom timu. Sakai mijenja Kamadu.

74' - Juranović je sada centrirao sa desne strane, Pašalić je šutirao, ali nedovoljno dobro.

73' - Hrvatska ima treći korner na ovom susretu.

70' - Ivan Perišić se nalazi u odabranom društvu. Samo su on, Kristijano Ronaldo, Lionel Mesi i Džerdan Šaćiri postigli barem gol na tri posljednja Svjetska prvenstva.

69' - Mijenja sada i Dalić. Mario Pašalić je u igri, dok je susret završen za Andreja Kramarića.

64' - Dvostruka promjena kod Japana. Mitoma i Asano ulaze, a izlaze Nagatomo i Maeda.

64' - Također, Perišiću je ovo bio 33. gol za reprezentaciju Hrvatske, čime se izjednačio na drugom mjestu sa Mariom Mandžukićem. Ispred njih je jedino Davor Šuker (45).

63' - Kakva bomba Modrića, ali sjajno to brani Gonda!

62' - Izmjena kod Hrvatske. Petković izlazi, dok u igru ulazi Budimir.

60' - Inače, Perišiću je ovo deseti gol za Hrvatsku na velikim takmičenjima. Tako je postao igrač "Vatrenih" s najviše pogodaka na završnicama. Šuker je ostao na devet.

57' - Odličan pokušaj Enda, brani to Livaković.

55' - Perišiću je ovo šesti gol na Svjetskim prvenstvima. Tako je stigao legendarnog Davora Šukera na vrhu vječne liste strijelaca "Vatrenih" na Mundijalima.

55' - GOOOOOOOOOOOOL! Ivan Perišić sjajno glavom pogađa za izjednačenje rezultata! Lovren mu je asistirao.

47' - Perišić je ponovo prošao po lijevoj strani, ali reaguje odbrana Japana.

46' - Počelo je drugih 45 minuta.

46' - Nije bilo izmjena na odmoru.

45' - Kraj prvog poluvremena, Japan vodi!

45+2' - Korner za Hrvatsku. Jošida je reagirao ispred Petkovića. Prvi udarac iz ugla za "Vatrene".

45' - Dvije minute nadoknade.

44' - GOOOOOOOOOOOL! Japan je poveo! Nakon gužve u šesnaestercu Maeda dolazi do lopte i šalje je u mrežu!

44' - Nakon drugog, ubrzo i treći. Brozović je izbacio loptu van igrališta.

43' - Drugi korner za Japan na ovom meču.

41' - Najbolja šansa za Japan! Kamada je probao sve sam završiti, namjestio se na desnu nogu, ali šutira preko gola.

40' - Hrvati imaju veći posjed lopte, 60 posto vremena je lopta u nogama "Vatrenih".

36' - Japanci čekaju na prvu pravu priliku na ovom meču.

28' - Genijalni Modrić je jednim potezom napravio razliku, sjajno je odigrao vanjskim dijelom stopala i ostavio Japance u čudu. Na kraju je to bila dobra prilika, a na Barišićev centaršut kasni Perišić.

26' - Petković je sada upropastio dobar napad Hrvatske.

24' - Upravo je Gvardiol sada pokušao sa velike udaljenosti, ali ide to daleko od japanskog gola.

23' - Gvardiol je dobio nezgodan udarac, no sve je uredu s najskupljim hrvatskim fudbalerom.

20' - "Samuraji" napadaju po desnoj strani. Velike probleme hrvatskoj odbrani zadaju Ito i Doan.

16' - Analitičarska kuća "Gracenote" izračunala je koliko šansi Hrvatska ima da prođe dalje. Prema Gracenotu, "Vatreni" imaju 58 posto šansi za plasman u četvrtfinale, dok su "Samuraji" na 42 posto.

12' - Novi opasan napad Japana, bila je to opasna lopta koja je prošla kroz šesnaesterac Hrvatske.

8' - Kakva šansa za Hrvatsku! Perišić je natjerao Tomijasua na pogrešku, šutirao je, ali brani to japanski golman.

7' - Sudija ovog meča, Ismail Elfath dva puta je dospio u centar pažnje na ovom Mundijalu. Prvi put na meču Portugala i Gane (3:2) zbog penala koji je dosudio nad Kristijanom Ronaldom. Drugi put kada je Kameruncu Vinsentu Abubakaru pokazao karton zbog skidanja dresa nakon pogotka Brazilu (1:0), ali je prije toga iskazao poštovanje i čestitao Abubakaru na golu.

5' - Zanimljiv podatak. Poluvrijeme na osam od 13 posljednjih utakmica Hrvatske završavano je rezultatom 0:0.

2' - Opasan centaršut Japanaca iz slobodnog udarca. Na kraju korner za "Samuraje".

1' - Počela je utakmica.

0' - Ismail Elfath dijeli pravdu na ovom meču.

Poznati su i početni sastavi. Selektor Hrvatske Zlatko Dalić napravio je promjenu u napadu, pa će umjesto Marka Livaje vođa navale biti Bruno Petković. Bio je i prinuđen mijenjati na poziciji lijevog bočnog, gdje će umjesto povrijeđenog Borne Sose igrati Borna Barišić.

Japan: Gonga, Tomijasu, Jošida, Taniguči, Ito, Endo, Morita, Nagatomo, Doan, Maeda i Kamada.

Hrvatska: Livaković, Barišić, Gvardiol, Lovren, Juranović, Brozović, Kovačić, Modrić, Perišić, Kramarić i Petković.

Inače, ove dvije ekipe posljednji put su igrali 2006. na Mundijalu u Njemačkoj, a susret je završen bez pobjednika (0:0).

Pobjednik ovog duela će igrati sa boljim iz večerašnjeg okršaja između Brazila i Južne Koreje.