Nakon prave ludnice: Nigerija je prvi finalista Afričkog kupa nacija

Nigerija - Avaz
+1

7.2.2024

Fudbaleri Nigerije prvi su finalista Afričkog kupa nacija nakon što su poslije penala s ukupnih 5:3 pobijedili Južnoafričku Republiku.

Nigerijci su poveli u 67. minuti preko Trusta-Ekonga (Troost-Ekong) koji je bio siguran egzekutor najstrožije kazne. Pravi haos viđen je u 85. minuti.

Naime, Viktor Osimhen (Victor) je dao gol iz kontre u 85. za 2:0, međutim, na kraju je gledan VAR, a umjesto gola Nigerije sudija je dosudio penal za Južnu Afriku.

Dugo se gledao snimak, a nakon pet minuta Mokoena je namjestio loptu na bijelu tačku i pogodio za 1:1, te odveo meč u produžetke.

Pobjednika su na kraju odlučivali penali nakon kojih su slavili Nigerijci.

Mokoena i Makgopa su bili tragičari za Južnoafrikance, a ključni penal za Nigeriju dao je Keleči Ihenačo (Kelechi Iheanacho).

Finale se igra u nedjelju, a Nigerija čeka boljeg iz duela Obale Slonovače i DR Konga.